Jak ocenić taki opis TK zatok 42-latki?

Dzień dobry, od wielu lat borykam się z nawracającymi zapaleniami zatok. Byłam u kilku lekarzy, część z nich odmówiła mi skierowania na TK zatok, bo videofibroskopia była w porządku, zalecili mi tylko na stałe sterydy do nosa plus okresowo przeciwalergiczne leki. W końcu jednak dostałam skierowanie, ale opis mnie niepokoi. Jestem umówiona na wizytę kontrolną u lekarza, który wypisał skierowanie, ale dopiero pod koniec sierpnia. Moje pytanie, czy to się kwalifikuje do pilnej operacji? Opis: Prawdopodobnie torbiel retencyjna wielkości około 41mm wypełnia prawie całą objętość lewej zatoki szczękowej. Przyścienne pogrubienie błony śluzowej <3mm wzdłuż przyśrodkowej ściany zatoki szczękowej prawej. W obu zatokach szczękowych przegrody kostne, ujścia zatok są drożne, wąskie. Po stronie prawej komórka Hallera. Pozostałe zatoki przynosowe bez zmian, ich ujścia są drożne. Sitowie powietrzne, niewielkie zgrubienia śluzówki w nielicznych komórkach sitowia. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa. Pneumatyzacja blaszek pionowych małżowin środkowych nosa.
KOBIETA, 42 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że udało się Pani wykonać badanie obrazowe zatok. Takie postępowanie pozwoliło odnaleźć przyczynę przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych.

W pierwszej kolejności zalecamy konsultację stacjonarną z lekarzem laryngologiem. Specjalista po dokładnej analizie wyniku tomografii będzie mógł podjąć decyzję o dalszych krokach postępowania.

Prawdopodobnie taka wielkość torbieli retencyjnej w zatoce szczękowej będzie kwalifikować się do zabiegu jej usunięcia. Jej obecność może wiązać się z licznymi infekcjami, zatkanym nosem, czy zaleganiem wydzieliny.

Ponadto skrzywienie przegrody nosa również wpływa na uczucie zatkanego nosa oraz występowanie stanów zapalnych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-w-zatoce-szczekowej-przyczyny-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.