Co oznaczają wyniki TK zatok 28-latki?
Dzień dobry, proszę o pomoc w zrozumieniu opisu tomografii zatok: Zatoki czołowe prawidłowo wykształcone u ich podstawy niewielkie przyścienne zgrubienia błony śluzowej, które nieznacznie upośledzają drożność ujść. W obrębie sitowia widoczne są zwłaszcza po stronie lewej zmiany zapalne. Na ich tle ograniczenia kostne zatarte – w pierwszej kolejności zmiany degeneracyjne na tle przewlekłego zapalenia. Zatoki klinowe prawidłowo wykształcone, powietrzne z drożnymi ujściami. Zatoki szczękowe prawidłowo wykształcone. W obrębie prawej zatoki szczękowej niewielkie zgrubienie błony śluzowej w zachyłku zębodołowym grubości do 2 mm. Zatoka szczękowa lewa prawie w całości wypełniona przez zmiany zapalne, które powodują niedrożność jej ujścia i łączą się ze zmianami zapalnymi sitowia. Małżowina nosowa środkowa po stronie lewej niewidoczna, otoczona przez zmiany zapalne. Częściowe upowietrznienie małżowiny nosowej środkowej prawej. Przewody nosowe drożne. Przegroda nosa o prawidłowym przebiegu. Wnioski: Zmiany zapalne zatok po stronie lewej z częściową niedrożnością kompleksu ujściowo-przewodowego. Czy wynik oznacza, że potrzebne jest leczenie operacyjne, czy same leki są w stanie pomóc? Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam.

KOBIETA, 28 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
opis tomografii zatok, który Pani przedstawiła, wskazuje na kilka problemów związanych ze zmianami zapalnymi zatok oraz błony śluzowej. Zmiany te prowadzą do częściowej niedrożności kompleksu ujściowo-przewodowego. Oznacza to, że przepływ powietrza przez zatoki jest częściowo utrudniony, co może być przyczyną dyskomfortu czy innych objawów zapalnych.
Co do leczenia, często w przypadku przewlekłego zapalenia zatok, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne. Może ono obejmować antybiotyki, leki przeciwzapalne, sterydy i płukanie nosa.
Leczenie operacyjne (np. zabieg FESS) rozważa się zwykle, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi wystarczającej poprawy, lub gdy zmiany anatomiczne uniemożliwiają prawidłowe odprowadzenie wydzieliny z zatok, co prowadzi do przewlekłego zapalenia.
W Pani przypadku ważne jest dokładne omówienie wyników tomografii z lekarzem laryngologiem, który na podstawie objawów klinicznych, historii medycznej oraz wyników badań, będzie mógł zaproponować najbardziej odpowiedni plan leczenia. Lekarz może także zalecić dalsze badania, aby lepiej ocenić stan zatok i konieczność ewentualnej interwencji chirurgicznej.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok