Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają bóle głowy i wynik tomografii zatok obocznych?

Witam, Proszę o informację. Od około 6 lat mam bóle głowy. Na tomografii zatok obocznych nosa wykonanej w 2014 r. okazało się , że mam chore zatoki, które zostały wyleczone lekami przepisanymi przez laryngologa. Po dwóch miesiącach zatoki zostały wyleczone. (miałam wykonane zwykłe zdjęcie zatok) Bóle głowy pozostały. Zostałam skierowana do neurologa, który zalecił wykonanie rezonansu. Po rezonansie wykonanym rok później, wszystko było ok, oprócz zapisku: " Zatoka szczękowa prawa jest całkowicie bezpowietrzna wypełniona gęstym płynem i masami miękkotkankowymi o charakterze zmian zapalnych". Z racji tego, że wynik był ok, neurolog wysłał mnie do laryngologa. Znalazłam więc innego, niż ten, do którego do tej pory chodziłam. Na tomografii zatok, która odbyła się pół roku później, otrzymałam taki oto wynik: Zatoki oboczne nosa wykształcone prawidłowo. Niemal całkowita bezpowietrzność zatoki szczękowej prawej, widoczne okrężne pogrubienie błony śluzowej, grubości do 17mm, która ulega niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu-obraz masywnych zmian zapalnych. Nie wykazano zwapnień. Kompleks ujściowo- przewodowy prawy niedrożny. Zmiany przez ciągłość sięgają jamy nosa - małżowina środkowa pogrubiała, przewód nosowy pozwężany. Możliwość odcinkowej destrukcji ściany przyśrodkowej tej zatoki. Niewielkie pogrubienie błony śluzowej lewej zatoki szczękowej do ok. 5mm. Kompleks pozwężany ale drożność zachowana. Poza tym prawidłowy obraz TK zatok obocznych nosa. Skrzywienie przegrody nosa ku stronie lewej" Po wizycie u innego laryngologa niż wcześniej, dostałam skierowanie na zabieg do szpitala. Po upływie ponad dwóch lat oczekiwania, wykonałam tomograf przed zabiegiem, jak zalecał lekarz. Wynik badania twarzoczaszki wygląda następująco: Zatoki oboczne nosa oraz komórki sitowia prawidłowo rozwinięte. Przyścienne zgrubienie błony śluzowej obu zatok szczękowych grubości do 2mm po stronie prawej i do 5mm po stronie lewej. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Małżowiny nosowe wykazują obraz w granicach normy. Przewody nosowe obustronnie drożne. Obustronnie widoczne jest dodatkowe połączenie pomiędzy światłem zatok szczękowych a przewodami nosowymi środkowymi. Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne. Ujścia z pozostałych zatok obocznych nosa drożne. Ściany kostne zatok i komórek sitowia bez cech destrukcji. Lewostronne skrzywienie przegrody nosa z obecnością ostrogi kostnej. Poza tym części kostne twarzoczaszki zmian w badaniu nie wykazują. Ograniczona pneumatyzacja prawego wyrostka sutkowatego. Proszę o informację, czy zabieg, który planowany jest za ok. 2 tyg. z takim wynikiem będzie wykonany? Dodam, że bóle głowy występują regularnie. Bóle są bardzo nasilone. Trwają głownie około 2-3 dni. Podczas bólu głowy, nie ma miejsca na twarzy, czy gdziekolwiek na głowie, które nie boli. Zazwyczaj występują nudności, po których następują wymioty. Dodam również, że zażywam tylko ketonal, który często nie pomaga.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Przyczyny chrapania

Chrapanie to bardzo uciążliwy problem - szczególnie dla osoby, która nie może przez to spać. Jakie są przyczyny chrapania? Na ten temat wypowiada się dr Michał Michalik.

Nie można wykluczyć, że dolegliwości mają tło poza zatokowe. Dla wyjaśnienia, biorąc pod uwagę poprzedni obraz Tk lepiej zatoki operowac.

Laryngolog i chirurg plastyczny. Wojewódzki konsultant do spraw laryngologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy