Co oznacza opis RTG zatok u 26-latka?

Witam. Byłem ostatnio na RTG zatok i dostałem zdjęcie z opisem. Opis był taki: Przymglenie zatoki czołowej,zacienienie P zatoki szczękowej i dolnej części L. Czy może ktoś pomóc i wyjaśnić mi o co chodzi? Bo nic z tego nie rozumiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badanie zatok, gdyż taka diagnostyka obrazowa najlepiej wskaże funkcjonowanie oraz budowę danej części ciała. Dzięki takiemu badaniu można potwierdzić lub wykluczyć pewne przypadłości oraz stany zapalne.

Nie napisał Pan, czy wystąpiły w ostatnim czasie pewne infekcje górnych dróg oddechowych, a także, czy istnieją problemy związane z zatokami, bólem głowy, zalegającą wydzieliną oraz alergią.

Na podstawie wskazanego opisu badania, można by stwierdzić, że wyodrębnione zacienienia mogłyby odpowiadać torbielom lub polipom. Zmiany te tworzą się zazwyczaj ze zgrubienia błony śluzowej, w wyniku alergicznego nieżytu nosa, przewlekłych stanów zapalnych zatok. Takie zamglenia widoczne na zdjęciu zatok mogłyby też wskazywać na toczące się procesy zapalne w danej części zatok. Istotne przy tym wszystkim są towarzyszące objawy oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić wynik Pana badania. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł precyzyjniej określić Pana problem z zatokami.

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatkane-zatoki-przyczyny-badania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.