Co oznacza taki opis kolonoskopii u 70-latka?

Badanie kolonoskopi 70 LATKA Wdystalnym odcinku poprzecznicy okręzny naciek na dł 7cm z owrzodzeniem.Pobrano wynik do badań .Co to może być.wyniki to wysokie crp i niska morfologia dziekuje za odpowiedz.
KOBIETA, 41 LAT 1 tygodni temu

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które służy ocenie stanu układu pokarmowego. Czy wiesz, jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Z informacji uzyskanych od Pani można wnioskować, że w organizmie pacjenta wykryto zmianę w budowie wewnętrznej błony okrężnicy oraz, że w organizmie toczy się jakiś proces zapalny (podwyższone CRP).

Badanie CRP jest markerem stanu zapalnego. Klasyczne sytuacje, gdy oznacza się CRP to podejrzenie zapalenia płuc, zakażenia dróg moczowych czy reumatoidalnego zapalenia stawów. CRP może być też podwyższone w przypadku zaawansowanego procesu nowotworowego.

Okrężnicę może dotknąć wiele chorób. Niestety postawienie dokładnej diagnozy wymaga przede wszystkim możliwości zbadania pacjenta i zebrania dokładnego wywiadu. Lekarz prowadzący wykonał badania i uzyskał próbkę nacieku do badania. Dlatego zalecane jest cierpliwe czekanie na wynik.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/okreznica-budowa-unaczynienie-funkcje-i-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/interpretacje-badan-ob-crp-fibrynogenu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Opis "niska morfologia" rozumiem że prawdopodobnie oznacza niedokrwistość, która jest objawem alarmującym. CRP jest markerem stanu zapalnego który może być również podwyższony podczas procesu nowotworowego. Opis naciek i owrzodzenie - jest opisem makroskopowym, który może sugerować rozwijający się złośliwy proces nowotworowy w okrężnicy. Decydujący jest wynik histopatologiczny, który określi dokładnie z czym mamy do czynienia. Na podstawie takiego opisu trudno jest określić czy jest to proces złośliwy czy proces łagodny taki jak stan zapalny przebiegający z owrzodzeniem błony śluzowej poprzecznicy która jest częścią jelita grubego. Stan zapalny i zmiany owrzodzeniowe mogą rozwijać się niektórych chorobach zapalnych jelit takich jak na przykład wrzodziejące zapaleni jelita grubego. W tak zwanych nieswoistych zapaleniach jelit również może dochodzić do niedokrwistości oraz podwyższenia markerów stanu zapalnego np. CRP (biało ostrej fazy). Jednoznaczną odpowiedź da wynik badania histopatologicznego

0

Opis może wskazywać na nowotwór (raka jelita grubego). W czasie badania pobrano fragment tkanki do badania histopatologicznego - odpowie ono na pytanie czy jest to zmiana nowotworowa. Na taki wynik czeka się zwykle 2-3 tygodnie. Wskazane jest założenie karty DILO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego). Kartę taką wystawia lekarz POZ (lekarz rodzinny, pierwszego kontaktu). Pomoże ona przyspieszyć diagnostykę i zaplanowanie leczenia.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy