Co oznacza taki opis badania po kolonoskopii?

Dzień dobry. W czasie kolonoskopii lekarz usunął mi dwa polipy okrężnicy wielkości 3-4 mm. Opis badania patomorfologicznego jest następujący: gruczolak cewkowy z dysplazją nabłonka małego stopnia (8211/0) oraz polip hiperplastyczny jelita grubego (K63.5). Ocena marginesów tkankowych niemożliwa. Jestem już zapisana do gastrologa, ale bardzo się denerwuję. Co oznacza ten opis? Czy mam powody do niepokoju? Czy ocena marginesów tkankowych niemożliwa oznacza, że polipy nie zostały usunięte w całości? Dodam, że 4 lata temu miałam robioną kolonoskopię i usunięto mi tylko małego polipa bez dysplazji w kątnicy. Pozostałe ściany jelita były czyste, bez zmian.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolna badanie endoskopowe, aby ocenić stan dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Biorąc pod uwagę wskazany opis badania endoskopowego, można by stwierdzić, że wyodrębniono gruczolaka cewkowego, który może odpowiadać łagodnej zmianie nowotworowej. Tworzy go rozrośnięty nabłonek. Z czasem może ulegać rozrośnięciu i zezłośliwieniu, dlatego bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie i usunięcie.

Z racji odległości, trudno jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego tez zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-przewodu-pokarmowego

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-jelita-grubego-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-dieta https://portal.abczdrowie.pl/polipektomia-czym-jest

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.