Wyniki badania histopatologicznego po usunięciu polipa esicy

Witam! Wynik badania brzmi: Polip esicy o wym. 1,5x1,5x1cm z szypułą śr.0,6cm, dł. 0,3 cm. W tym samym pojemniku fragment tkankowy wym. 1x0,8x0,5cm - najprawdopodobniej szypuła. MIKROSKOPOWO: gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją małego stopnia jelita grubego. Margines wycięcia wynosi około 3mm. Mam 62 lata, żadnych objawów i zostałam namówiona na badania profilaktyczne, którym się poddałam. Dziś wiem jak ważna i dobra była to decyzja. Pani doktor stwierdziła, iż uratowała mi życie i zaleciła kolonoskopię kontrolną za rok. A Ja wciąż nie mogę dojść do siebie. Bardzo proszę o szczegółową informację dotyczącą powyższego problemu. Proszę również o informację na temat tendencji odrastania, czy też tendencji tworzenia się nowych gruczolaków i ich stopnia złośliwości. W rodzinie nie znam takich przypadków. Jak żyć? Dziękuję.

Gruczolak zawiera się w wielkości poniżej 2 cm, więc należy do polipów o małej wielkości i mniejszym prawdopodobieństwie zezłośliwienia. Gruczolak został całkowicie usunięty, więc prawdopodobieństwo jego ewentualnego zezłośliwienia zostało zażegnane. W takim wypadku właśnie zaleca się tylko okresową kontrolę kolonoskopową. Za rok pierwszą, a jeśli w kolonoskopii nie znajdzie się już nowych polipów ani wznowy polipa to druga być może za 5 lat. Gruczolak został usunięty z marginesem zdrowych tkanek, co potwierdziło badanie histopatologiczne, więc jego wznowa jest raczej mało prawdopodobna. Można wystopniować prawdopodobieństwo zezłośliwienia gruczolaka od gruczolaka typu cewkowego o małej dysplazji do gruczolaka kosmkowego o dużej dysplazji (im większy tym gorzej). Proszę na ten temat poczytać sobie na stronach:  i http://www.termedia.pl/Czasopismo/Przewodnik_Lekarza-8/Streszczenie-749
W przypadku tworzących się polipów, gruczolaków w zakresie jelita grubego zaleca się dietę bogatobłonnikową oraz według najnowszej literatury profilaktyczne zażywanie kwasu acetylosalicylowego w niewielkich dawkach (np. Acard, Polocard).