Gruczolak cewkowy z dysplazją małego stopnia

Dzień dobry, Proszę o wyjaśnienie w prosty sposób wyniku badania histopatologicznego po wycięciu polipa: Gruczolak cewkowy z dysplazją małego stopnia. Polip w czterech fragmentach o średnicy do 0,4cm. Ocena doszczętności wycięcia niemożliwa zwg. na rozfragmentowanie materiału. Nie mam pojęcia co ta diagnoza mówi i trochę się martwię, że może to oznaczać coś niedobrego i groźnego. Ten lekarski opis jest dla mnie bardzo niezrozumiały, a przed wizytą u mojej doktor chciałbym jednak wiedzieć coś więcej. A może też po trochu się uspokoić, że jednak nie jest tak bardzo źle. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

Wynik wygląda optymistycznie ale ostateczne decyzje zależą od opinii lekarza, który polip usuwał, jeżeli był usunięty pętlą z elektrokoagolacją, to przy tej wielkości polipa wszystko powinno być pozytywne

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Polipy gruczołowe to najczęstsze łagodne zmiany nowotworowe, jakie występują w jelicie grubym, rzadziej w jelicie cienkim i żołądku. Są zbudowane ze rozrośniętego nabłonka, który może zmienić się w złośliwą zmianę rakową. Szacuje się, że 40 procent gruczolaków w jelicie grubym znajduje się po prawej stronie okrężnicy, 40 proc. po stronie lewej, a 20 proc. występują w odbytnicy. Zazwyczaj to małe zmiany, u połowy pacjentów występują pojedyncze uszypułowane gruczolaki, których średnica nie przekracza 2,5 cm.
Gruczolaki jelita grubego można podzielić na 3 rodzaje: gruczolak cewkowy, gruczolak kosmkowy i mieszany. Ryzyko powstania zmiany złośliwej w obrębie polipa gruczołowego zależy od jego wielkości, utkania histologicznego i stopnia dysplazji (zagrożenie ryzykiem przemiany nowotworowej).
Dysplazja może być małego, średniego i dużego stopnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu złośliwego wzrasta w miarę powiększania się gruczolaka jelita grubego. Przyjmuje się, że gruczolaki, których rozmiar przekracza 10 mm, mają dysplazję wysokiego stopnia. Większe ryzyko przekształcenia się w nowotwór złośliwy mają też zmiany o charakterze kosmkowym..
Gruczolaki cewkowe to najczęściej występujące gruczolaki jelita grubego. Stanowią aż 75 procent polipów gruczołowych. Gruczolaki cewkowe jelita grubego najczęściej są małe, mają do 10 mm średnicy i mogą rosnąć w grupach, zazwyczaj są umiejscowione w esicy, ale może wystąpić także gruczolak odbytu. Szacuje się, że 5 procent gruczolaków cewkowych to zmiany złośliwe.