Co mam robić z tym przewlekłym katarem?
Od kilku lat mam uporczywy, przewlekły katar. Byłam u laryngologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku co zostało potwierdzone przez rtg zatok przynosowych. A także u alergologa, gdzie na testach nie wyszło nic szczególnego a przypisane leki na potencjalną alergię nie pomagają na katar. Do jakiego lekarza mogę się skierować lub jakie inne badanie mogę wykonać? Dodam, że ciągły katar jest bardzo męczący w życiu codziennym...

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
przewlekły katar może być konsekwencją chorych zatok, krzywej przegrody nosowej lub alergii. Skoro jednak alergolog oraz laryngolog wykluczyli te ewentualności, to należałoby poszerzyć diagnostykę.
Ciągły katar może być również związany ze zmianami hormonalnymi, dlatego oprócz podstawowych badań warto wykonać również badania hormonalne. Ponadto przyczyną chronicznego kataru może być refluks żołądkowo-przełykowy. Czasem zdarza się, że niektóre leki mogą powodować nieżyt nosa. Jeśli więc przyjmuje Pani jakieś leki na stałe, warto by było zapoznać się z ulotkami.
Przyczyny, rodzaje oraz leczenie kataru zostało opisane w naszych artykule, który znajdzie Pani pod linkiem:
https://portal.abczdrowie.pl/katar.
Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania. Znajdują się one poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagly-katar-od-20-lat, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-ciagly-katar, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagly-katar-od-czterech-miesiecy.