Jak leczyć taki długotrwały katar?

Witam, od kilku lat dolega mi bardzo delikatny katar, który przez podciąganie nosa doprowadza do drapania w gardle i chrząkania, które są dość uciążliwe. Katar ten tylko przy mocniejszym oddychaniu przez nos daje się usłyszeć ale największym problem jest gdy zjem coś bardzo gorącego lub ostrego, wtedy katar ten potrafi aż wypływać z nosa co jest dla mnie bardzo dużym dyskomfortem. Czy taki katar można jakoś leczyć i do kogo ewentualnie udać się z tym problemem? Dodam że w rodzinie także występują osoby mające ten sam problem i twierdzą one że są to problemy z zatokami. W internecie są same tematy kataru siennego i leczenia u alergologa a rodzina twierdzi że to problem zatok.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Długotrwały, uciążliwy katar warto skonsultować ze specjalistą. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u laryngologa, aby sprawdzić, czy za przyczynę Pana dolegliwości odpowiadają schorzenia układu oddechowego. Przewlekły katar może świadczyć o problemach z zatokami. Inne objawy na które skarżą się pacjenci to m.in. spływająca wydzielina po gardle oraz ból okolic czoła i nosa. Pomocne w diagnostyce może być badanie rtg oraz tomografia komputerowa zatok. W leczeniu tego typu objawów stosuje się zazwyczaj antybiotykoterapię. Jeżeli dolegliwości na tle laryngologicznym zostaną wykluczone warto poszukać innego źródła problemu.

Wspomina Pan, że katar trwa już od kilku lat, dlatego warto byłoby sprawdzić, czy za ten stan nie jest odpowiedzialna alergia. Kontakt z alergologiem oraz wykonanie odpowiednich testów diagnostycznych pomoże rozwiać Pana wątpliwości. Do czasu wizyty u specjalisty ulgę mogą przynieść krople do nosa dostępne w aptece bez recepty oraz inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych.

Zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pan więcej informacji na temat kataru oraz jego możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/katar

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi naszych ekspertów na inne zadane pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-spowodowany-dlugotrwaly-katar

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-katar-zatokowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uciazliwy-i-dlugotrwaly-katar

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-dlugotrwalego-kataru

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.