Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten katar może być objawem jakiejś alergii?

Mój szkrab ma 11 tygodni. Od 5 tygodnia gdy wylądowaliśmy w szpitalu z zapaleniem płuc maluszek ma nieustający katar. Dwa tygodnie temu nabral powikłań i mały gorączkował oraz kaszlał. Okazało się, że nie był doleczony po szpitalu. Od pobytu w spoz nie mogę dać rady z katarem. Teraz mija 3 tydzień i nawet antybiotyk zalecony przez pediatre nie pomógł. Katar po odciągnięciu jest wodnisty i małe białe giluchy. Zastanawiamy się czy może być alergikiem. Katar nasila się rano i tylko przez noc. Mały w tych porach dziwnie chrząka jakby nie mógł odkrztusić i czasami pojedynczy kaszel. Nie ma skazy białkowej. Czy ten ciągły katar może być objawem jakiejkolwiek alergii. Nosek w środku cały różowo czerwony. Inhalacje pomagają na chwilę. Co robić idzie się udać? Pulmolog, alergolog czy alergolog. Pediatra rozłożył ręce...
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, niestety konsultacje lekarskie są konieczne, a to pediatra decyduje dokąd dalej skierować dziecko. W tej sytuacji najlepiej byłoby odnaleźć specjalistę pulmonologa alergologa, ponieważ będzie w stanie ocenić, czy przyczyną przewlekłego kataru, to jest nieżytu nosa, jest alergia. U tak małego dziecka trudno to ocenić, najczęściej jednak alergenem jest składnik pokarmowy, wówczas rezygnacja z mleka krowiego i jego przetworów (w diecie matki karmiącej lub zmiana mleka modyfikowanego na hipoalergiczne) może przynieść poprawę. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta – alergologa na pytanie internautki o katar: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poranny-kaszel-i-katar-u-dziecka-a-podloze-alergiczne. Katar może mieć również coś wspólnego z infekcją płuc i być pozostałością po przebytym zapaleniu. Chrząkanie, które dziecko wydaje nocą i rano, wynika z tego, że wydzielina spływa po ścianie gardła i podrażnia je, a także utrudnia przełykanie. Warto kontynuować inhalacje – wtedy, gdy wydzielina jest gęsta, gdyż rozrzedzenie jej ułatwi pozbycie się z dróg oddechowych. W przypadku gdy jest rzadka i wodnista nie zaleca się odciągania kataru za pomocą aspiratora, bo może to powodować nadreaktywność błony śluzowej i wzmożoną produkcję wydzieliny. Tutaj więcej o katarze niemowlęcym, jego przyczynach i leczeniu: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-niemowlat. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy