Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to alergia pokarmowa?

Od połowy października mój 17-miesięczny syn wcześniak kasłał (32 tc - dziecko po porodzie samo oddychało, nie wymagało również inkubatora). Kaszel nasilał się coraz bardziej, pediatra zmieniał syrop za syropem (temperatury nie było). W połowie listopada doszło do takiego napadu kaszlu w nocy, który trwał około godziny. Dziecko zawinięte w kołdrze wystawiałam na balkon. W końcu pediatra przepisał antybiotyk. Mimo to zapisałam się do lekarza alergolog-pulmonolog. Na wizycie 1 grudnia ten lekarz stwierdził, że dziecko ma końcówkę zapalenia płuc, ropa w zatokach, która po inhalacjach nam już schodzi oraz alergię pokarmową. I tu z tą alergią pokarmowa nie bardzo zgodziłabym się. Dziecko ma czystą skórę, brak wymiotów, stolce też są w porządku a alergie pani doktor stwierdziła zaglądając dziecku w odbyt i że końcówka jelita jest czerwona - to podobno oznaka alergii pokarmowej. Pierwszy raz spotykam się z takim obiadem alergii? Mamy odstawione mleko, jaja, kurczaka, indyka, banany, jabłka, surową marchew, ryż, kiwi i wiele innych.

KOBIETA ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Witam serdecznie!

Trudno mi powiedzieć na jakiej podstawie lekarz postawił takie rozpoznanie, może jednak coś dodatkowo wskazywało na objawy alergii.
Najczęściej uczulenia u małych dzieci objawiają się zmianami skórnymi pod postacią suchości, świądu, czasami stanów zapalnych zlokalizowanych w zgięciach oraz na policzkach, za uszkami. Mogą pojawić się bóle brzuszka, ulewanie, kolki, nieprawidłowe kupki.
Przewlekły kaszel również może wskazywać na alergię, podobnie jak przewlekający się katar, nawracające zapalenia ucha.
Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, zawsze najlepiej rozwiązywać je z lekarzem, który dziecko badał. Proszę na kolejnej wizycie zadać pytania i rozwiać nurtujące Panią wątpliwości.
Jeżeli jednak alergia potwierdzi się konieczna będzie eliminacja przyczyny objawów z diety.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy