Czy to jest alergia?

Witam, Moja 9-miesięczna córeczka od około miesiąca ma mokry kaszel i świszczący oddech, który przeważnie występuje rano po obudzeniu się oraz czasami w dzień po jedzeniu. Przed miesiącem miała również bardzo szorstką skórę za uszkami. Jednak te objawy już dawno zniknęły i poza tym żadnych zmian na skórze nie ma, tylko ten świszczący oddech. Od około dwóch tygodni jest inhalowana. Zaczęłam również podawać mleko Bebilon Pepti. Karmię córeczkę też piersią. Wyeliminowałam ze swojej diety produkty mleczne oraz inne bardziej uczuleniowe. Czy to jest alergia? Czy świszczący oddech, który występuje częściej niż kaszel może trwać jeszcze długo? Jak dodatkowo dziecku można pomóc?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Po pierwsze należy wykluczyć, czy objawy które Pani opisuje nie są związane z infekcją dróg oddechowych. Po przebyciu infekcji kaszel może utrzymywać się do kilku tygodni. Nie napisała Pani niestety, czy po stosowanych inhalacjach wystąpiła poprawa, czyli zminiejszenie świstów.
Jeżeli objawy będą utrzymywały się dłużej konieczna będzie ewentualna diagnostyka w kierunku alergii lub astmy oskrzelowej.

Aby pomóc dziecku warto pamiętać także o prawidłowym nawilżeniu powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. Również roztocza kurzu domowego mogą powodować nasilenie objawów. Jeżeli dziecko narażone jest na dym tytoniowy, konieczna jest jego eliminacja. Zachęcam również do obserwacji dziecka i do prób identyfikacji, co powoduje nasilenie dolegliwości. Oczywiście kontrola u pediatry jest niezbędna.

Pozdrawiam