Zapalenie oskrzeli czy alergia?

Moja 3-letnia córka ciągle choruje na choroby układu oddechowego. Chodzi do żłobka i z trudem udaje się jej chodzić 5 dni pod rząd. Zazwyczaj 4 dni jest zdrowa, a potem pojawia się infekcja w postaci kataru, kaszlu i stanu podgorączkowego. Pediatra diagnozował zapalenie oskrzeli, zaleciła leczenie antybiotykami. Trwa to już kilka miesięcy. Dodam, że na początku (tzn. kilka miesięcy temu) kaszel był ogromny, doprowadzał dziecko do wymiotów, zazwyczaj nasilał się tuż po zaśnięciu. Teraz kaszel jest niewielki, katar też, kaszle sporadycznie. Nie wiem, co mam robić. Nasz lekarz pediatra wspomniała o tzw. marszu alergicznym, ale ja zauważyłam znaczną poprawę zdrowia, tzw. kaszel prawie ustąpił, katar też. Udałam się do alergologa w moim mieście (Bełchatów), niestety lekarz skierował mnie na badania do łódzkiego szpitala, gdzie na wizytę trzeba czekać pół roku. Zastanawiam się, czy moja córka cierpi na alergię, astmę, czy też łapie te infekcje od dzieci ze żłobka. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W przypadku córeczki wszystkie podane przez Panią choroby są możliwe.
Bardzo prawdopodobne, że duże skupisko dzieci i przekazywanie między maluszkami infekcji jest przyczyną dolegliwości. Proszę również zwrócić uwagę czy można wyodrębnić jakiś czynnik który powoduje nasilenia dolegliwości.

Z pewnością konieczne jest rozszerzenie diagnostyki w celu wykluczenia i alergii i astmy.
Jeżeli córeczka nie była do tej pory szczepiona na pneumokoki warto rozważyć przeprowadzenie szczepienia.

Wart zadbać także o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach oraz dietę bogata w witaminy.

Pozdrawiam