Uciążliwy kaszel - czy to wskutek rzucenia palenia?

Witam. Przestałam palić papierosy 8 dni temu. Strasznie kaszlę w nocy po jakieś dwie godziny aż czasami mnie ciągnie na wymioty - co to może być? Czy to przez to, że rzuciłam palenie? bo nie czuję,  żebym była przeziębiona. W dzień też już kaszlę. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Po pierwsze gratuluję mądrej decyzji o rzuceniu palenia. Proszę nie zniechęcać się kaszlem – to normalny objaw po zaprzestaniu palenia. W czasie wszystkich tych lat, kiedy Pani paliła dym tytoniowy uszkadzał rzęski nabłonka oddechowego, które wyściełają drogi oddechowe od nosa aż po oskrzela. Odpowiedzialne są one za filtrowanie nieczystości, które wdychamy każdego dnia. Od dnia, kiedy rzuciła Pani palenie rzęski te odbudowują się wobec braku toksycznego działania na nie dymu tytoniowego. U niektórych proces ten zachodzi szybciej i stąd objaw kaszlu. Czym szybszy wzrost rzęsek – tym więcej takich objawów. Towarzyszą one pacjentom średnio przez kilka pierwszych tygodni. Prawdopodobnie nie ma więc Pani powodów do obaw. Jeśli jednak kaszlowi towarzyszą jakiekolwiek dodatkowe objawy, jak gorączka czy ból – konieczny może być kontakt z lekarzem. Proszę również pamiętać, że palenie powoduje szereg chorób układu oddechowego, których nie można u Pani wykluczyć. Jeśli więc kaszel będzie się utrzymywał albo chce być Pani pewna, że wszystko jest w porządku zachęcam do konsultacji z lekarzem.