Co mam robić z tym ciągłym zatkaniem nosa?

Od ponad dwóch lat mam zatkany nos . Kilka tygodni w roku mogę normalnie oddychać bo się nos otwiera . Muszę codziennie używać spreju do nosa tak 2,3 razy dziennie żeby nie był zatkany . Też ciężko mi powiedzieć czy to katar niby jakaś wydzielina jest ale ją trudno wysmarkać a jak to zrobię to niby znów jest i nos zatkany . Jak smarkałam to miałam też krew . Czy mam powody do zmartwienia ? Bardzo się boję iść do laryngologa

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana dolegliwości wymagają konsultacji ze specjalistą laryngologii, szczególnie, że jak Pan wspomina objawy te trwają już bardzo długo, bo aż dwa lata i jak możemy wywnioskować z pytania mogą znacznie utrudniać codzienną aktywność. Za niedrożność nosa może odpowiadać wiele różnych czynników, które wymagają zweryfikowania.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć choroby laryngologiczne, np. przewlekłe zapalenie zatok. Może mu towarzyszyć katar, uczucie zatkanego nosa, jak również ból głowy i ucisk okolic nosa, który może stawać się bardziej intensywny np. przy pochylaniu. W ocenie tego typu objawów skuteczna jest diagnostyka obrazowa, w tym przede wszystkich tomografia komputerowa. Na jej podstawie lekarz będzie mógł ocenić stan Pana zatok i zaproponować najlepsze metody leczenia. Mogą to być zarówno środki farmakologiczne, jak i w poważnych przypadkach – leczenie operacyjne.

Czynnikiem powodującym niedrożność nosa może być również skrzywienie przegrody nosowej. Czasami tego typu problemy mają podłoże uczuleniowe – w tym przypadku wskazany byłby kontakt z alergologiem, aby wykluczyć ewentualną alergię. Do czasu wizyty u lekarza może się Pan wspomóc domowymi inhalacjami z dodatkiem olejków eterycznych lub sięgnąć po aerozole zmniejszające obrzęk śluzówki dostępne bez recepty w aptekach.

Więcej na temat niedrożności nosa można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-ciagle-zatkanego-nosa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-zatkanego-nosa-od-2-lat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.