Co robić z zatkanym nosem u dziecka?

Co na zatkany nos ? córka 6 lat ma zatkany nos zero kataru i oddycha buzia co stosować żeby odblokować ten zatkany nos

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zatkany nos u dziecka to bardzo częsta przypadłość zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Istotnym jest fakt, że takiej dolegliwości nie musi towarzyszyć katar.

Opisywany objaw może wynikać z alergicznego nieżytu nosa i zatok, przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, przebytych infekcji wirusowych, a także z powiększonego migdałka gardłowego.

Niedrożność nosa u dzieci może wynikać również z wrodzonego zwężenia nozdrzy tylnych. W przypadku takiej sytuacji, często niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Uczucie zatkanego nosa może utrudniać normalne funkcjonowanie, zwłaszcza spokojny sen, mówienie, czy połykanie. U starszych dzieci taki przewlekły stan może prowadzić do chrapania, bezdechów nocnych, a także zaburzeń mowy i słuchu.

Zalecamy wizytę u laryngologa dziecięcego, aby sprawdził przyczynę tych dolegliwości. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce i możliwościach leczenia. Przydatne tu byłoby badanie fiberoskopii nosowo-gardłowej oraz audiometrii tonalnej.

Pomocne mogą okazać się inhalacje z soli fizjologicznej, krople obkurczające śluzówkę nosa oraz spreje na bazie sterydów.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/trzeci-migdal-objawy-kuracja

https://portal.abczdrowie.pl/przerost-migdalkow

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-zatkany-nos-u-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.