Jak odetkać nos niemowlęcia?

Zatkany nos w nocy u 2 miesięcznego niemowlaka. W ciągu dnia jest wszystko w porządku. Konieczna wizyta u specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zatkany nos u niemowląt to bardzo częsta przypadłość. Wynika to z tego, że tak małe dziecko oddycha tylko przez nos i często doświadcza kataru ze względu na mało wykształcony układ odpornościowy.

Na zatkany nos nie ma typowego lekarstwa, jednak należy wypróbować różnych sprawdzonych sposobów, aby ulżyć dziecku.

Równocześnie bardzo ważne jest, żeby nie lekceważyć długo utrzymującego się kataru i zatkanego nosa. Długotrwale zatkany nos może prowadzić do zapalenia ucha środkowego, oskrzeli czy nawet płuc.

Najważniejszy sposób na zatkany nos to nawilżanie i oczyszczanie. Pomocna będzie w tym wypadku dostępna bez recepty sól morska izotoniczna (hipertoniczna jest przydatna przy rozrzedzaniu bardzo gęstego kataru) oraz fizjologiczna w spreju. Oczyszczanie noska odbywać się może za pomocą specjalnego aspiratora dostępnego w aptece.

Istotną kwestią jest to, żeby podczas wykonywania tych czynności głowa dziecka była ułożona wyżej niż reszta ciała.

Bardzo pomocne w walce z zatkanym nosem jest układanie dziecka na brzuszku oraz oklepywanie. Ułatwi to spływanie wydzieliny z nosa.

Należy również zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko oraz zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza. Jest to istotne, gdyż zbyt suche powietrze wysusza błonę śluzową nosa oraz gardła i problem może się nasilać.

Oczywiście w razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z lekarzem rodzinnym, żeby mógł zbadać dziecko i wskazać odpowiednie leczenie.

Podobna tematyka została opisana w jednym z naszych artykułów na stronie: https://parenting.pl/metody-na-zatkany-nosek-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.