Dlaczego dziecko ma taki gęsty katar?

Witam mam problem z nawracającym gęstym klejącym katarem u dziecka córka 6 lat zaczyna się od zwykłego kataru który mija a po tygodniu dwóch wraca ze zdwojoną siła jest gęsty i klejący potem dochodzi do tego kaszel trudny do odksztuszenia co może być tego powodem jak leczyć co robić żeby nie wracały takie sytuacje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, o którym Pani pisze, występuje bardzo często wśród dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym.

Infekcje górnych dróg oddechowych zazwyczaj zaczynają się drapaniem w gardle oraz wodnistym i przezroczystym katarem. Z czasem, katar zaczyna zmieniać się w gęstą konsystencję o intensywniejszym zabarwieniu. Kolor żółty wydzieliny zazwyczaj oznacza, że rozwinęło się zakażenie bakteryjne, jednak nie zawsze się tak dzieje. Bardzo często żółtawo – zielony katar jest oznaką przedłużającej się infekcji wirusowej, również o podłożu alergicznym.

Właśnie te dzieci, które są alergikami, są bardziej podatne na takie infekcje, objawiające się gęstym i przewlekłym katarem, zaleganiem wydzieliny w zatokach oraz męczącym kaszlem.

Istotnym jest, aby często nawadniać dziecko i stosować leki przeznaczone do rozrzedzenia wydzieliny. Taki katar będzie łatwiej dziecku wydmuchać i zmniejszy to ryzyko, chociażby zapalenia ucha. Przydatne mogą okazać się w takich przypadkach inhalacje z soli hipertonicznej, a także fizjologicznej, w celu nawilżenia dróg oddechowych. Często niezbędne jest zastosowanie miejscowych kropelek z antybiotykiem oraz sprejów sterydowych.

Jeżeli infekcje takie występują często, warto by rozważyć konsultację z lekarzem laryngologiem oraz alergologiem. Niezbędne mogłoby okazać się badanie fiberoskopii nosowo - gardłowej, aby sprawdzić wielkość migdała gardłowego, a także wykonanie posiewu z wymazu nosa i gardła, w celu wykrycia nosicielstwa pewnych bakterii.

Alergolog pomógłby ocenić, czy przewlekłe i gęste katary u dziecka, nie są spowodowane występowaniem pewnej alergii wziewnej. W takich sytuacjach, wdrażanie właściwych leków antyhistaminowych może przynieść oczekiwane korzyści i zmniejszyć natężenie występowania kataru u dziecka.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/jaki-to-katar

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dopasowac-metode-leczenia-do-rodzaju-kataru

https://portal.abczdrowie.pl/katar-leczony-trwa-siedem-dni-nieleczony-tydzien-obalamy-mity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.