Witam,
katar, czy to u dziecka, czy u dorosłego, zazwyczaj wymaga leczenia objawowego – nawilżania powietrza, zastosowania kropli zmniejszających przekrwienie śluzówki itp. Jednak warto pamiętać, że gdy katar nie mija lub nasila się czy przybiera inną barwę niż na początku infekcji (np. żółtą, zieloną, jest ropny, gęsty, klejący) to zdecydowanie jest to wskazanie do wdrożenia innego leczenia.
Więcej informacji na temat kataru pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-powinnismy-ignorowac-utrzymujacego-sie-kataru-u-dziecka.
Jest to istotne zwłaszcza u dzieci, u których system immunologiczny nie jest rozwinięty do końca i u których katar może prowadzić do np. infekcji ucha lub zapalenia oskrzeli czy nawet płuc. W przypadku Pani córki zmiana charakteru wydzieliny może wskazywać na nadkażenie bakteryjne, które wymaga podania antybiotyku, zwłaszcza iż, jak sama Pani wspomina, leczenie domowe, naturalne, nie przynosi żadnych efektów.
Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-za-i-przeciw.
Co do samego antybiotyku, to warto wiedzieć, że istnieje kilka grup antybiotyków, działających na różne typy bakterii. Te z kolei mogą powodować różne infekcje, a dodatkowo wyróżnia się antybiotyki o wąskim spektrum działania i o szerokim spektrum działania. Niemniej azytromycyna hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych m.in. za zakażenia gardła czy migdałków, a także zapalenia płuc czy nawet infekcje szyjki macicy.
Reasumując, podanie antybiotyku Pani dziecku jest podyktowane brakiem rezultatów leczniczych i obawą o to, że ewentualne nadkażenie bakteryjne doprowadzi do poważniejszej infekcji. Zatem zastosowanie antybiotyku jest tu rodzajem mniejszego zła. Sądzę więc, że nie ma Pani powodu, by kwestionować decyzje pediatry.
Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-katar-wymaga-wizyty-u-lekarza.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pozbyć się tego kataru u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego niemowlę ma katar od miesiąca? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Katar u rocznego dziecka – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak leczyć ten katar u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co robić z tym gęstym katarem u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę iść z dzieckiem do lekarza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak uniknąć kataru? – odpowiada Dr n. med. Andrzej Niemirski
- Co zrobić z tym kaszlem i katarem u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego dziecko ma taki gęsty katar? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego dziecko wciąż ma infekcję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie