Co robić z tym katarem u rocznego dziecka?

Witam,moja prawie roczna córka od ponad 3 tygodni ma katar. Wydzielina jest lejaca, żółta,czasem zielonkawo żółta. Sukcesywnie oczyszczam jej nosek i nawilżam, plus spacery,wietrzenie pomieszczenia, gałganek alliny, maść majernakowa...widaje się że nie ma poprawy. Dodatkowo w nocy nosek wydaje się drozny, oddycha przez niego, nie chrapie, śpi niemal cała noc, w ciągu dnia natomiast dosłownie leje jej się z nosa. Pierwsza porada pediatry zakończyła się diagnozą że trzeba przeczekać, druga- antybiotykiem azitrolek zawiesina. Poczytałam ulotkę i z tego co rozumiem to silny antybiotyk ,więc czy na sam katar powinnam go podać ? W domu znalazłam jeszcze jedno opakowanie- okazało się że pediatra przepisala go również na biegunkę, aby podać,gdy inny lek nie zadziała (zadziałał, dlatego nie podałam) - co dodatkowo wzbudziło mój niepokój - jeden uniwersalny antybiotyk na wszystko?? Nie wiem co mam robić, proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

katar, czy to u dziecka, czy u dorosłego, zazwyczaj wymaga leczenia objawowego – nawilżania powietrza, zastosowania kropli zmniejszających przekrwienie śluzówki itp. Jednak warto pamiętać, że gdy katar nie mija lub nasila się czy przybiera inną barwę niż na początku infekcji (np. żółtą, zieloną, jest ropny, gęsty, klejący) to zdecydowanie jest to wskazanie do wdrożenia innego leczenia.

Więcej informacji na temat kataru pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-powinnismy-ignorowac-utrzymujacego-sie-kataru-u-dziecka.

Jest to istotne zwłaszcza u dzieci, u których system immunologiczny nie jest rozwinięty do końca i u których katar może prowadzić do np. infekcji ucha lub zapalenia oskrzeli czy nawet płuc. W przypadku Pani córki zmiana charakteru wydzieliny może wskazywać na nadkażenie bakteryjne, które wymaga podania antybiotyku, zwłaszcza iż, jak sama Pani wspomina, leczenie domowe, naturalne, nie przynosi żadnych efektów.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-za-i-przeciw.

Co do samego antybiotyku, to warto wiedzieć, że istnieje kilka grup antybiotyków, działających na różne typy bakterii. Te z kolei mogą powodować różne infekcje, a dodatkowo wyróżnia się antybiotyki o wąskim spektrum działania i o szerokim spektrum działania. Niemniej azytromycyna hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych m.in. za zakażenia gardła czy migdałków, a także zapalenia płuc czy nawet infekcje szyjki macicy.

Reasumując, podanie antybiotyku Pani dziecku jest podyktowane brakiem rezultatów leczniczych i obawą o to, że ewentualne nadkażenie bakteryjne doprowadzi do poważniejszej infekcji. Zatem zastosowanie antybiotyku jest tu rodzajem mniejszego zła. Sądzę więc, że nie ma Pani powodu, by kwestionować decyzje pediatry.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-katar-wymaga-wizyty-u-lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.