Jak pozbyć się tego kataru u dziecka?

Witam, moja córeczka właśnie skończyła roczek, od dwóch tygodni walczymy z katarem i zatkanym nosem, na początku była to bezbarwna wydzielina którą łatwo było odessać, teraz jest jej mniej i zmieniła kolor na żółtawy, gorzej ją odessać. Najbardziej jednak niepokoi mnie fakt że nosek córki jest ciągle zatkany a nie bardzo da się oczyścić mimo że słychać aż bulgocze. Dodam że stosujemy inhalację z soli fizjologicznej i wodę morską do oczyszczania ale to nic nie daje, jak jeszcze mogę pomóc dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przy tak długo utrzymującym się nieżycie nosa u dziecka warto zasięgnąć konsultacji pediatry. By zmniejszyć obrzęk śluzówki nosa, który powoduje problemy z oddychaniem, może Pani używać kropli do nosa zawierających oksy- czy ksylometazolin. To powinno zmniejszyć obrzęk i udrożnić nos dziecka. Proszę pamiętać, by nie stosować kropli dłużej niż 3-5 dni. Zachęcam również do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-niemowlat.

Dodatkowo pediatra może przepisać syrop przeciwhistaminowy lub, jeśli uzna to za konieczne, antybiotyk (przedłużający się katar może wynikać np. z zapalenia zatok). Zmiana koloru wydzieliny na żółtą może wskazywać na zakażenie bakteryjne, które jest konsekwencją przedłużającej się infekcji. Jeżeli stan dziecka się pogorszy i pojawi się np. kaszel lub gorączka, będzie to oznaczało konieczność szybkiego wdrożenia antybiotykoterapii, gdyż za tego typu infekcji często odpowiedzialne są bakterie (zwłaszcza Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae czy Streptococcus pneumoniae). Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.