Co znaczy ten ból w okolicy czoła i zatkany nos?

Dobry wieczór, mam pytanie od kilku dni mam ból w okolicy czołowej rozpierajacy nasila się przy schylaniu głowy oraz zatkany nos, z małą ilością kataru, od wtorku czuje bardzo nieprzyjemny zapach w nosie, jest on wyczuwalny tylko dla mnie, przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu. Nie czuję nic oprócz cuchnacego zapachu, dostałam antybiotyk na zatoki stosuje drugi dzień mój stan bez zmian.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które Pani doskwierają, w tym ucisk w okolicach czoła nasilający się przy pochylaniu, ból głowy, uczucie zatkania nosa, a także nieprzyjemny zapach, sugerują zapalenie zatok.

Wskazana byłaby wizyta u laryngologa, by potwierdzić tę hipotezę oraz dobrać odpowiednie leczenie – ponieważ nie wspomina Pani, jakiego rodzaju antybiotyk został przepisany, trudno oceniać jego skuteczność. W przypadku infekcji wirusowej antybiotyk nie będzie pomocny. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok.

Jeżeli objawy nie ustąpią być może konieczne będzie pobranie wymazu z nosa i ust, by sprawdzić, jakiego rodzaju patogen spowodował chorobę. Choć najczęściej są to paciorkowce, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i gronkowce, to zdarzają się infekcje grzybicze powodujące stan zapalny. To zdecydowanie różnicuje leczenie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zatkane-zatoki-przyczyny-badania-leczenie.

Proszę pamiętać, by leczenie chorych zatok wspomagać, wygrzewając je. Może Pani dodatkowo wykonać irygację, by pozbyć się zalegającej wydzieliny, która powoduje nieprzyjemny zapach. Więcej o leczeniu zatok pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/homeopatia-w-leczeniu-zatok.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.