Dlaczego od 2 lat mam zatkany nos?

Od ponad 2 lat i 6 miesięcy mam zatkany nos - tzn. czuję zapach, ale gorzej mi się oddycha, nie mogę poczuć pełnego wdechu. Jeśli byłoby to psychogenne to jak to zwalczyć? Jaka może być także inna przyczyna tego stanu i jak temu zaradzić? Kobieta, 34 lata

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn opisanego przez Panią stanu może być wiele. Najprawdopodobniej problem może leżeć w przewlekłym nieżycie nosa lub w problemie z zatokami.

Odnosząc się do schorzenia przewlekłego nieżytu nosa, to taki stan najczęściej objawia się stanem zapalnym nosa, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Towarzyszą temu ciągłe infekcje, głównie wirusowe, które wywołują katar, zatkany nos oraz stany podgorączkowe.

Jeżeli oprócz uczucia zatkanego nosa nie występują żadne inne objawy, to problem może leżeć w zatokach. Przy zapaleniu zatok najczęściej dochodzi do podobnych symptomów jak przy nieżycie, jednak może się zdarzyć, że dolegliwość wywołuje np. cysta zatokowa.

W jakimkolwiek przypadku powinna się Pani zgłosić do laryngologa, celem zbadania czy z nosem jest wszystko w porządku. Można też wykonać rentgen zatok przynosowych, żeby móc wykryć ewentualne cysty.

Jeżeli okaże się, że problem nie jest spowodowany żadnych fizycznym schorzeniem, należy się zgłosić do poradni psychologicznej. Możliwe, że taka sytuacja jest spowodowana np. nerwicą lękową i aby ją zwalczyć potrzebna będzie odpowiednie leczenie (terapia behawioralna lub farmakoterapia).

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który został poświęcony problemom z zatokami:

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.