Zatkany nos bez kataru po przeziębieniu

Witam. Mój problem jest następujący. Otóż zauważyłem, że od około 1-2 lat po każdym przeziębieniu męczę się z zatkanym nosem bez kataru, dokładniej z zatkanym nosem wręcz bez praktyczne żadnej wydzieliny. Około miesiąca temu byłem przeziębiony. Podczas przeziębienia mam zawsze katar z wydzieliną używam wtedy kropli do nosa Vicks. Lecz gdy już czuję sie dobrze katar znika a pozostaje zatkany nos bez kataru. I tak od około miesiąca używam codziennie kropli do nosa. Nie mam zadnych bólów głowy zwiazanych z zatokami. Proszę o pomoc - co to może być? Dlaczego mam zatkany nos bez kataru, mimo że już jestem po chorobie i wszystko powinno wrócić do normy? Przez to używam codziennie kropli do nosa bo bez nich nie jestem w stanie ani zasnąć ani normalnie funkcjonować. Czy jest coś, co mogę zrobić? Czy od kropli do nosa można się uzależnić? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wskazany jest kontakt z laryngologiem i wykluczenie przewlekłego zapalenia zatok, które nie musi powodować dolegliwości bólowych. Pod uwagę należy również wziąć alergie (często infekcje występują zimą, a pierwsze pyłki pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną i stąd możliwość podejrzewania związku).