Dlaczego dziecko wciąż ma infekcję?

Dzień dobry, 1,5 roczne dziecko od 1,5 tygodnia choruje. Ma katar (na początku bezbrawny, potem zielono-żółty) oraz kaszel (na początku szczekający, obecnie słychać, że czasami wykrztuśny). Otrzymał syrop na kaszel wykrztuśny, zatogrip, pulmicort do inhalacji oraz nasic kid krople do nosa. Dodatkowo robiłam mu inhalację z soli fizjologicznej. Niestety przez cały ten czas mimo stosowania leków, nie ma żadnej poprawy. Czy to normalne? Co powinnam zrobić?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

czas wychodzenia z choroby oraz sposób leczenia zależy od indywidualnych predyspozycji układu odpornościowego, ale także od rodzaju infekcji. Infekcja wirusowa może mieć łagodniejszy przebieg od tej o podłożu bakteryjnym i trwa zazwyczaj krócej. Charakteryzuje się wodnistym katarem, osłabieniem i suchym kaszlem. Możliwe jest także osłabienie, bóle głowy czy kostno-stawowe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc.

Natomiast już wysoka gorączka czy gęsty, ropno-śluzowy katar mogą wskazywać na powikłania w postaci infekcji bakteryjnej. Jeżeli dotychczas zastosowane leczenie nie przynosi efektu, to niewykluczone, że Pani dziecko ma infekcję bakteryjną, wymagającą antybiotykoterapii. Trudno to stwierdzić bez badania, a decyzję o zmianie leczenie powinien podjąć pediatra po osłuchaniu dziecka i ewentualnie zleceniu morfologii krwi z oznaczeniem OB/CRP. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-u-dzieci.

Do tego czasu proszę pamiętać o nawadnianiu dziecka, a także oklepywaniu pleców malucha około pół godziny po inhalacjach lub po podaniu syropu wykrztuśnego. Zarówno obfite pojenie, oczyszczanie nosa, jak i dbanie o usunięcie wydzieliny z oskrzeli jest kluczowe w przypadku mokrego kaszlu i gęstego kataru. Szczegółowe wskazówki odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jesien-czas-infekcji-jak-radzic-sobie-z-mokrym-kaszlem-u-dziecka.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty