Dlaczego dziecko wciąż ma infekcję?

Dzień dobry, 1,5 roczne dziecko od 1,5 tygodnia choruje. Ma katar (na początku bezbrawny, potem zielono-żółty) oraz kaszel (na początku szczekający, obecnie słychać, że czasami wykrztuśny). Otrzymał syrop na kaszel wykrztuśny, zatogrip, pulmicort do inhalacji oraz nasic kid krople do nosa. Dodatkowo robiłam mu inhalację z soli fizjologicznej. Niestety przez cały ten czas mimo stosowania leków, nie ma żadnej poprawy. Czy to normalne? Co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czas wychodzenia z choroby oraz sposób leczenia zależy od indywidualnych predyspozycji układu odpornościowego, ale także od rodzaju infekcji. Infekcja wirusowa może mieć łagodniejszy przebieg od tej o podłożu bakteryjnym i trwa zazwyczaj krócej. Charakteryzuje się wodnistym katarem, osłabieniem i suchym kaszlem. Możliwe jest także osłabienie, bóle głowy czy kostno-stawowe. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc.

Natomiast już wysoka gorączka czy gęsty, ropno-śluzowy katar mogą wskazywać na powikłania w postaci infekcji bakteryjnej. Jeżeli dotychczas zastosowane leczenie nie przynosi efektu, to niewykluczone, że Pani dziecko ma infekcję bakteryjną, wymagającą antybiotykoterapii. Trudno to stwierdzić bez badania, a decyzję o zmianie leczenie powinien podjąć pediatra po osłuchaniu dziecka i ewentualnie zleceniu morfologii krwi z oznaczeniem OB/CRP. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-u-dzieci.

Do tego czasu proszę pamiętać o nawadnianiu dziecka, a także oklepywaniu pleców malucha około pół godziny po inhalacjach lub po podaniu syropu wykrztuśnego. Zarówno obfite pojenie, oczyszczanie nosa, jak i dbanie o usunięcie wydzieliny z oskrzeli jest kluczowe w przypadku mokrego kaszlu i gęstego kataru. Szczegółowe wskazówki odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jesien-czas-infekcji-jak-radzic-sobie-z-mokrym-kaszlem-u-dziecka.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.