Co robić z ciągłym katarem u dziecka?

Gęsty zielony katar w nocy i gorączka u dziecka Witam. Synek 22 miesiace, od 2-óch miesiecy ma katar o różnej konsystencji: wodnisty, zielony, zolty, gesty, lejący itp. Chodzi do żłobka i wychodzą mu zęby 3, spuchniete dziąsła od dluzszego czasu. Od 12 dni siedzimy w domu i codziennie robimy 3-4 inhalacje i nic nie pomaga. Od tygodnia doszedł mokry kaszel. W nocy katar jest tak gesty że utrudnia dziecku oddychanie. Dochodzi gorączka 38.7 °C (tylko w nocy). Do tego bardzo nieprzyjemny wręcz ropny zapach z ust i nosa. Z rana czasem delikatnie zaropiałe oczka. Dziecko caly czas mówi przez nos. Bylam u pediatry, osłuchowo czysto, uszy i gardło w porządku. Zalecił tylko inhalacje i syrop Prospan. Ten katar spędza mi sen z powiek, chcialabym pomoc dziecku ale nie wiem jak. W nocy bardzo się męczy i budzi bo ciężko mu oddychać. Proszę o jakąś podpowiedź, czy to związane z wyrzynaniem się zębów? Czy może zakazenie bakteryjne? Po 10-dniowym leczeniu (inhalacje, syrop, oklepywanie) nie ma żadnej poprawy a nawet mam wrażenie że jest gorzej, szczególnie w nocy. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że Pani dziecko zapada na tak uciążliwe infekcje, które na pewno zaburzają codzienne funkcjonowanie oraz zdrowy sen. Niestety, dzieci żłobkowe oraz przedszkolne mogą mieć nawet 10 infekcji w roku. Organizm dopiero uczy się walczyć z chorobą, kształtuje się i wytwarza właściwe przeciwciała.

Analizując przedstawione przez Panią objawy, można by przypuszczać, że są typowe dla infekcji u dzieci w tym wieku. U maluchów chodzących do żłobka, katary mogą pojawiać się już po kilku dniach obecności wśród innych dzieci. Dochodzi do tego fakt ząbkowania, które prowadzi do znacznego obniżenia odporności i podatności na różnego rodzaju infekcje. Często przy ząbkowaniu u dzieci pojawia się katar, gdzie taka sytuacja może powtarzać się przy każdym wyżynaniu ząbka. W takich momentach, katar zazwyczaj ma charakter wodnisty, lejący o typowym braku zabarwienia. Następnie przeistacza się w gęsty, bardziej śluzowaty i ropny. Dochodzi do utrudnionego oddychania przez nos, a także pojawienia się kaszlu.

Aby ulżyć dziecku, można by spróbować wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej, regularnego oczyszczania noska dziecka, stosowania leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę, a także kropli udrożniających i nawilżających nos. Niekiedy, niezbędne może okazać się zastosowanie antybiotyku miejscowego do nosa w postaci maści lub kropli. Istotnym jest również zadbanie o naturalną odporność dziecka, między innymi poprzez regularne spacery, wietrzenie pomieszczeń oraz nieprzegrzewanie dziecka.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić ogólny stan zdrowia dziecka. Proponujemy Pani ponowną konsultację z lekarzem pediatrą. Możliwe, że specjalista podejmie decyzję o zmianie i modyfikacji leczenia, aby poprawić stan zdrowia dziecka.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/katar-u-dziecka-co-robic

https://parenting.pl/ten-blad-popelnia-wielu-rodzicow-dlaczego-nie-leczyc-kataru-kroplami-do-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.