Czy można dziecku podać Pneumolan?

moje dziecko ma katar z zapchanym nosem. W domu mam pneumolan plus nos i zatoki. W ulotce jest napisane ze po 6 roku zycia a moje dziecko ma 5 lat. Czy mogę podać mu ten syrop? Jest na naturalnych składnikach wiec nie wiem co w sumie mogłoby zaszkodzić ale wole dopytać. Dziecko sie męczy bo nie moze wydmuchać nosa. Nie jest to katar lejący wiec wszelkie spraye nie pomagają.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, może Pani podać, choć proszę pamiętać, że jest to suplement diety zawierający wyciągi z roślin, które wpływają pozytywnie na stan górnych dróg oddechowych i szeroko pojętą odporność. Raczej nie przyniesie efektu tu i teraz w postaci zniwelowania kataru czy towarzyszących przeziębieniu dolegliwości. O wspieraniu czy raczej budowaniu odporności u dziecka przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/nabywanie-odpornosci-u-dziecka.

Na lejący katar warto zastosować łagodne środki napotne (np. napar z lipy z sokiem malinowym), które wspomogą walkę z przeziębieniem. Również inhalacje i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko pozwoli mu na szybsze uporanie się z katarem. Być może pomocny będzie także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-dziecka.

Katar rzadki, lejący się nie jest zagrożeniem dla płuc czy oskrzeli, warto więc po prostu pilnować, by wydzielina wypływała z nosa, a śluzówka nie była przesuszona. Jeżeli katar zacznie gęstnieć, wówczas proszę szczególnie zwracać uwagę na właściwe nawodnienie dziecka, by wydzielinę upłynnić. Można także zastosować (przez krótki czas – 2-3 dni) krople obkurczające śluzówkę, które zmniejszą obrzęk i ułatwią oddychanie. W przerwach między nimi może Pani stosować roztwór soli morskiej w sprayu – bez ograniczeń oraz inhalacje z soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym, który dodatkowo nawilży śluzówkę nosa.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-powinnismy-ignorowac-utrzymujacego-sie-kataru-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.