Czy to może być zapalenie oskrzeli u dziecka?

Witam. Od trzech dni moje roczne dziecko ma katar, co za tym idzie kaszel, ponieważ wszystko mu spływa. Stosujemy higienę noska, inhalacja z soli morskiej, nasivin baby, plasterki aromactiv, do tego syrop lipomal. Dziś odciagnelam mi katarek, ale jest charczenie jakby w nosie, ale już po odciągnięciu. Proszę o odpowiedz, czy to może być zapalenie oskrzeli i czy natychmiast udać się do lekarza

Redakcja abcZdrowie

Witam,

charczenie w nosie oznacza raczej nadproduktywność śluzówki i obecność wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Nie świadczy o zapaleniu oskrzeli – to może stwierdzić tylko pediatra, ponieważ konieczne jest osłuchanie dziecka.

Zapalenie oskrzeli manifestuje się takimi objawami jak: uporczywy kaszel i odkrztuszanie wydzieliny, gorączka oraz osłabienie. Jeżeli zauważyła Pani któryś z tych objawów u dziecka, to faktycznie konieczna jest wizyta u lekarza. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-oskrzeli-przyczyny-leczenie.

Ponieważ zazwyczaj choroba jest konsekwencją przewlekłego kataru lub powikłaniem po przeziębieniu, to należy skupić się na inhalacjach i odciąganiu kataru tak, by niwelować skutki spływania wydzieliny po ścianie gardła. Zachęcam do zapoznania się z wskazówkami dotyczącymi leczenia nieżytu nosa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-dziecka.

W razie gdyby objawy się utrzymywały lub pojawiły się jakieś nowe dolegliwości, na pewno nie należy zwlekać z konsultacjami u pediatry. Proszę więc obserwować dziecko oraz kontynuować leczenie, w razie konieczności może też Pani skorzystać z teleporady. O tym, kiedy wizyta u lekarza jest nieodzowna dowie się Pani z tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-katar-wymaga-wizyty-u-lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.