Czy powinnam podać dziecku witaminę C?

Mam dziecko 5 miesięcy, które od kilku dni ma delikatny stan podgoraczkowy, katar, suchy kaszel oraz zapalenie gardła (tak stwierdził lekarz). Podaję Wit D3, probiotyk, syrop na kaszel, nasivin do nosa i zawiesine BLF100 raz dziennie. Czy powinnam coś podać dziecku, żeby bardziej nie zachorowało, jakaś Wit C?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim proszę stosować się do zaleceń lekarza – na pewno je Pani otrzymała podczas wizyty u pediatry. Proszę pamiętać, że niemowlę ma niezupełnie wykształcony system immunologiczny, ale okres niemowlęctwa i dzieciństwo to czas, kiedy organizm uczy się poprawnie funkcjonować.

Probiotyki pełnią bardzo ważną funkcję w budowaniu odporności u niemowlęcia, więc warto je podawać m.in. w okresie infekcji, podobnie jak witaminę D3, której suplementacja, zwłaszcza u niemowląt, jest nieodzowna, i która ma wpływ nie tylko na budowę kośćca, ale także na odporność.

Być może przydatny okaże się nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyk-dla-dzieci.

Proszę pamiętać, by krople do nosa podawać tylko wówczas gdy jest taka konieczność – nie dłużej jednak niż 3-4 dni. W zamian warto pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniach oraz stosowaniu wody morskiej w roztworze izotonicznym lub hipertonicznym. Może Pani przeprowadzać również inhalacje solą fizjologiczną lub roztworem soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Jeśli katar utrudnia zasypianie, można sporadycznie odciągnąć wydzielinę, a także wspomóc się naturalnymi olejkami, które udrożnią nos dziecka.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-niemowlat.

Poza tym należy działać doraźnie, jeśli zapalenie gardła nie wymaga antybiotykoterapii, to znaczy podawać leki przeciwgorączkowe, jeśli zajdzie taka konieczność, a także odpowiednie syropy na kaszel, jeśli taką konieczność widzi pediatra.

Więcej informacji na temat kaszlu u niemowlęcia w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-niemowlaka.

Może Pani podawać witaminę C, w okresie infekcji zwiększając jej dawkę. Poza tym nie ma konieczności stosowania innych leków.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.