Jaką dawkę witaminy D należy podawać rocznemu dziecku?

Mój roczny syn przyjmuje Wit. D w ilości 400 j. Słyszałam od lekarza na wykładzie, że dla takiego dziecka to za mało i powinna ta witamina być podawana z K. Tylko, że nasz pediatra jest zdania, że nie ma co za dużo podawać witamin maluchom, bo można je "przewitaminować" . Jaka jest prawda? Chciałabym dla dziecka jak najlepiej, czyli jak?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
witamina D jest niezwykle istotnym składnikiem w diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niestety szkodliwy jest zarówno jej niedobór, jak i nadmiar. Stąd też nie powinno się samemu wyznaczać dawkowania witaminy D, bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że przyswajamy witaminę D nie tylko w postaci suplementu, ale też wraz z pożywieniem oraz poprzez ekspozycję na słońce. Stąd też należałoby zachować umiar w podawaniu preparatów z witaminą D dziecku.
Najlepszym doradcą w tej kwestii jest pediatra, który zna dziecko i może wyznaczyć zapotrzebowanie na ten pierwiastek, najlepiej na podstawie wyników badań z krwi dziecka.
Szczegóły dotyczące tego zagadnienia odnajdzie Pani również w artykule:
https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboruo

jak również w odpowiedziach naszych ekspertów:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-suplementacji-witaminy-d-u-niemowlaka
oraz
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-podac-miesiecznemu-dziecku-witamine-d

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.