Jak postępować przy nadmiernej podaży witaminy D u dziecka?

Dzień dobry. Mój pięciomiesięczny syn przez ostatnie sześć tygodni pomyłkowo miał podawaną podwójną dawkę witaminy D3. Czy mogło dojść do przedawkowania? Czy powinniśmy teraz odstaaić ją na jakiś czas czy wrócić do prawidłowego dawkowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w praktyce przedawkowanie witaminy D3 zdarza się stosunkowo rzadko, choć oczywiście jest możliwe i wówczas nadwyżka tej witaminy może być dla organizmu, zwłaszcza dziecka, toksyczna.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, ponieważ okres 6 tygodni raczej jest zbyt krótki, by zaszkodzić dziecku podawaną witaminą, lecz proszę obserwować syna. Symptomy przedawkowania witaminy D3 to biegunka, nadpotliwość, niepokój, wymioty i zwiększone pragnienie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/niedobor-a-przedawkowanie-witaminy-d. W takim przypadku niezwłocznie należy skonsultować się z pediatrą.

Jeśli dziecko czuje się dobrze, to sugerowałabym wykonanie badania z krwi na oznaczenie stężenia witaminy D3, co pozwoli ustalić czy należy przerwać suplementację. Prawdopodobnie jednak będzie Pani mogła ją kontynuować zgodnie z dawkowaniem odpowiednim dla niemowlęcia w tym wieku.

Zachęcam do lektury materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.