Jaka jest bezpieczna dawka witaminy D dla dziecka?

Witam jaka jest bezpieczna dawka witaminy d dla dziecka 5 lat i osób dorosłych żeby nieprzedobrzyc bardzo proszę o odpowiedz pozdrawiam Andrzej

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapotrzebowanie na witaminę D3 zależne jest od wieku, ale także od trybu życia czy diety. Jednak uogólniając można przyjąć, że maksymalne dobowe dawki tej witaminy dla dziecka w wieku od 1 do 10 lat to 2000 IU, natomiast dorośli oraz ludzie w podeszłym wieku mogą przyjmować dwukrotność tej dawki, czyli 4000 IU na dobę. Odsyłam do artykułu na temat witaminy D3, dostępnego pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/wieksza-dawka-witaminy-d.

Proszę jednak pamiętać, że choć większość z nas ma mniejsze lub większe niedobory witaminy D3 (na co wpływa choćby klimat w jakim żyjemy, a także tryb życia, czyli zbyt mała ekspozycja na światło słoneczne), to nadmierna suplementacja może prowadzić do przedawkowania (witamina D3 może być toksyczna).

Dlatego też suplementowanie tego prohormonu w takiej ilości, jak wskazałam to powyżej jest adekwatne dla sezonu jesienno-zimowego, jednak latem może być wskazane zmniejszenie tej dawki. Więcej informacji pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d-latem-bledy-ktore-popelniamy. Również znaczne niedobory witaminy D3 mogą oznaczać konieczność zastosowania zwiększonej dawki witaminy D3. Jednak, by to ustalić konieczne jest oznaczenie stężenia tego prohormonu we krwi, do czego zachęcam w razie wątpliwości.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.