Co może się zdarzyć, jeśli dziecko dostało za mało witaminy D?

Dzień dobry. Mam dziecko, które ma już prawie 6 miesięcy. Ostatnio uświadomiłam sobie, że przez jakieś 4 miesiące nie dostawało codziennie witaminy D, mniej więcej co drugi dzień byla ona dawana (mam witaminę w butelce z pompką i nie zawsze witamina wydostawała się do buzi dziecka). Co się może stać, jeśli dziecko nie dostawało witaminy D codziennie? Czy mam się czegoś obawiać? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani o tym, w jakiej dawce podaje Pani witaminę D3 – przyjmuje się, że niemowlę od urodzenia do 6. miesiąca życia powinno otrzymywać 400 jednostek witaminy D3, niezależnie od sposobu karmienia (dawka taka dotyczy jedynie dzieci urodzonych w terminie). Po 6. miesiącu życia dawkę można zwiększyć do 600 j.m., jeżeli dziecko nie spożywa jajek oraz ryb – a tak zazwyczaj jest w pierwszych miesiącach rozszerzania diety niemowlęcia. Wraz z biegiem czasu zapotrzebowanie na witaminę D3 oczywiście rośnie, a według najnowszych badań suplementowania jej nie należy przerywać nawet w okresie letnim, mimo zwiększonej ekspozycji na słońce. Więcej na temat suplementacji witaminy D3 pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d.

Jeżeli więc do tej pory podawanie właściwej dawki witaminy D3 mogło być zaburzone, to proszę zadbać o to jak najszybciej. Faktycznie niedobory witaminy D3 u niemowląt i dzieci mogą skutkować m.in. krzywicą, lecz dotyczy to raczej poważnych braków. Proszę się zapoznać z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru

Na wszelki wypadek może Pani oznaczyć poziom witaminy we krwi dziecka, np. przy okazji wykonywania okresowych badań (morfologii krwi).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-dla-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.