Czy ta przerwa w suplementacji witaminy D mogła być groźna?

Dzień dobry, Ze względu na wadę opakowania przez ok miesiąc mój synek (9 m-cy) nie przyjmował vitD. Pompką dozująca była zapowietrzona i mimo psika nią nie d dożywają płynu. Synek jest zdrowy i rozwija się prawidłowo. Czy powyższa przerwa w suplementacji vitD, może mieć jakieś negatywne skutki? Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaniechanie suplementacji witaminy D3 na około miesiąc nie powinno wiązać się z żadnymi poważnymi konsekwencjami.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Niemniej proszę pamiętać, że jeżeli dziecko karmione jest piersią, to suplementacja witaminy D3 jest szczególnie potrzebna, zwłaszcza przed ukończeniem przez dziecko roku, gdy intensywny rozwój niemowlęcia przy jednoczesnej zbyt małej podaży witaminy wraz z pożywieniem może powodować niedobory.

Natomiast jeśli jednak wcześniej pamiętała Pani, by regularnie podawać niemowlęciu witaminę D3 w dawce adekwatnej do zapotrzebowania niemowlęcia to nie ma powodu do obaw. Jeżeli ma Pani taką możliwość, wskazane byłoby oznaczenie stężenia metabolitu 25(OH)D3 w surowicy krwi. To powinno rozwiać Pani wątpliwości związane z ewentualnym niedoborem witaminy D3 u Pani synka.

Więcej informacji na temat niedoborów i badania poziomu witaminy D3 u dzieci znajdzie Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.