Czy to może być wina witaminy D?

Witam zdiagnozowano u mnie zapanowanie żołądka i refluks bakterie HP jestem po antybiotykach badania na bakterie HP ujemne w tym niedobór witaminy D 9 ml 3 miesiąc stosuje witaminy niestety czasami mam pogorszony nastrój nie czuje rak i nóg mam problem z ich drętwieniem oraz często drętwieje mi łopatka i mam rozmazany obraz okulista wszystko ok czy to może być od witaminy D ? Czy to nie stwardnienie rozsiane ? Dodam ze dwa razy zemdlałam w pracyi czasami mam problem z oddychaniem z góry dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jest to możliwe. Obecnie coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest witamina D3 w życiu człowieka. Coraz częściej też okazuje się, że zarówno dzieci, jak i dorośli mają poważne niedobory tego prohormonu – mimo tego, że pod wpływem słońca jesteśmy go w stanie syntetyzować.

W przypadku tak znacznego niedoboru, o jakim pisze Pani (9 ng/ml), pogorszenie nastroju oraz problemy z ostrym widzeniem są niewykluczone. Inne symptomy towarzyszące brakowi tej witaminy w organizmie to: bóle kości i mięśni, szybkie męczenie się, biegunki i brak apetytu, a niekiedy bezsenność oraz nadciśnienie. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-doroslych-niedobor-nadmiar.

Suplementacja powinna brać pod uwagę nie tylko stopień niedoboru witaminy D3, ale także: wiek, płeć i oczywiście klimat, w jakim żyjemy. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/suplementacja-witaminy-d.

Natomiast jeżeli nadal czuje się Pani źle, to koniecznie powinna Pani ponownie zbadać poziom tej witaminy, ponieważ po 3 miesiącach kuracji niedobór powinien zostać wyrównany, a wówczas należy skorygować dawkę leku, by nie dopuścić do przedawkowania witaminy D3.

W dalszej kolejności warto również sprawdzić czy objawy neurologiczne związane z drętwieniem kończyn i zaburzeniami czucia nie mają podłoża w niedoborze witamin z grupy B, ponieważ opisane przez Panią objawy również występują przy niskim stężeniu witamin B1, B2, B6 i B12 we krwi. Jeśli ma Pani ochotę, proszę zapoznać się z tą infografiką: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-witamin-z-grupy-b-daje-rozne-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.