Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy może grozić mi przedawkowanie witaminy D3?

Dzień dobry, kupiłem sobie witaminę d3 2000 ui wziąłem jedną tabletkę po czym po kilku minutach wziąłem drugą ponieważ zapomniałem, że już brałem i uświadomiłem to sobie dopiero po spożyciu. Czy może mi coś przez przedawkowanie?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Wychłodzenie organizmu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, nie musi się Pan obawiać, nie ma takiego ryzyka. Oczywiście przedawkowanie witamin jest możliwe i czasem bywa bardzo groźne, jednak jednorazowe przyjęcie podwójnej dawki nie powinno w żaden sposób zaszkodzić. Proszę pamiętać, że witamina D3 jest bardzo istotna, o czym ostatnio mówi się coraz częściej. Ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne, odporność oraz mineralizację kości. Jego rola w życiu człowieka jest nieoceniona i choć może być wytwarzana przez nasz organizm dzięki promieniom UV, to jednak większość Polaków ma jej znaczne niedobory. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, przybliżającymi temat witaminy D3: https://zywienie.abczdrowie.pl/jaki-wplyw-na-organizm-ma-witamina-d. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku suplementacji witaminy D3 jest oznaczenie jej poziomu we krwi, wówczas bez problemu można ocenić, jakiej dawki potrzebuje nasz organizm. W zależności od wieku, płci, rodzaju diety oraz aktywności fizycznej, człowiek może przyjmować 800-2000 jm witaminy D3. Jeśli chodzi o nadmiar, który Pana niepokoi, odsyłam do artykułu, który omawia problem właśnie zbyt dużej podaży tego prohormonu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-doroslych-niedobor-nadmiar. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy