Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy można przedawkować witaminę C?

Czy można przedawkowac witaminę c biorę witaminę c w dawce 1000 mg 1 RAZ dziennie, biorę teraflu zawiera witaminę c, biorę tabletki na stany zapalne gardła zawiera witaminę c, jakie skutki są ewentualnego przedawkowania????
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Badanie Ph moczu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc jej nadmiar nie jest toksyczny, gdyż nie kumuluje się w organizmie, a jest na bieżąco przez niego wydalany. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-c.

To nie oznacza jednak, że można dowolnie dawkować tę witaminę. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować od 100 do 200 mg kwasu askorbinowego na dobę. To niewiele wbrew pozorom, lecz pod uwagę trzeba wziąć indywidualne zapotrzebowanie, które nie tylko zwiększa się podczas infekcji, ale też w cukrzycy, przy nadciśnieniu czy biegunce lub wymiotach. Do tego istotna jest dieta, a konkretnie zawartość witaminy C w jadłospisie. Odsyłam do materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/produkty-bogate-w-witamine-c.

Przyjmuje się, że dawki powyżej 1000 mg mogą dawać objawy przedawkowania w postaci wysypki skórnej lub dolegliwości trawiennych (najczęściej poza mdłościami jest to biegunka). Jedynie pacjenci z kamicą nerkową lub narażeni na tworzenie się kamieni w układzie moczowym powinni zważać, by nie nadużywać leków i suplementów diety zawierających witaminę C.

O nadmiarze witaminy C może Pan przeczytać także w tym miejscu: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy