Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy ten poziom hormonów ustabilizuje się po odstawieniu witaminy c?

Dzień dobry, Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne vixpo, od pół roku można powiedzieć że codziennie przyjmuje witaminę C w tabletkach do rozpuszczenia 1000mg. Właśnie przeczytałam, że witamina C przy antykoncepcji może wzmocnić działanie hormonów i prowadzić do skutków niepożądanych. Dlatego chce teraz odstawić witaminę C. Przeczytałam, że może to spowodować obniżenie hormonów we krwi i ograniczyć działanie antykoncepcyjne. Ile po odstawieniu witaminy C w tabletkach, poziomy hormonów się ustabilizuja i będę mogła bez obaw współżyć. Z góry dziękuję za wiadomość.
KOBIETA, 25 LAT 12 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, to prawda – witamina C może wzmocnić działanie hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych, podnosząc poziom estrogenu we krwi. Jednak tyczy się to dużych dawek witaminy C, zażywanych wraz z tabletkami hormonalnymi. Pisząc „dużych”, mam na myśli dawki powyżej 1000 mg na dobę. Zatem, w Pani przypadku jest mało prawdopodobne, by doszło do zaburzeń hormonalnych z powodu zażywania witaminy C. Proszę jednak pamiętać, że duże dawki tej witaminy – brane przez dłuższy czas mogą przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych i raczej będą szkodzić niż pomagać na cokolwiek. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witamin-kiedy-nam-szkodzi. Warto też pamiętać, że nadmiar witaminy C objawia się m.in. mdłościami czy biegunką – to raczej one będą największymi przeciwnikami antykoncepcji hormonalnej. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c. Jeśli ma Pani obawy, proszę zmniejszyć ilość zażywanej witaminy na rzecz kompleksowego suplementu diety (np. zawierającego 75 mg witaminy C). Może Pani również przez długość jednego cyklu zastosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy