Czy witamina C jest groźna podczas laktacji?

Witam. Karmię piersią 10-miesięcznego synka. Wczoraj i dzisiaj wypiłam witaminę C 1000mg. Dopiero teraz dowiedziałam się, ze jest to niewskazane w okresie laktacji. Czy takie dwie jednorazowo przyjęte dawki mogą być groźne dla dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że jest Pani w trakcie laktacji oraz regularnie karmi swoje 10- miesięczne dziecko. Jak podają producenci preparatów z witaminą C jej dawka nie powinna przekraczać 800-1000 mg na dobę. Niemniej jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby przyjmowanie tej witaminy miało istotny wpływ na laktację oraz przenikanie jej dużych ilości do pokarmu kobiecego. Podobnie sytuacja ma się co do kobiet w ciąży. Z tego też względu raczej te dwie dawki, o których Pani wspomina nie powinny mieć negatywnego wpływu na Pani dziecko. Jeśli natomiast ma Pani bardzo duże obawy, to żeby siebie uspokoić, można spróbować podjąć kontakt z lekarzem rodzinnym. Jeśli dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących objawów to trzeba zachować spokój i je obserwować. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-c

https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-ktore-obowiazkowo-musisz-przyjmowac-w-ciazy/5

https://portal.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.