Jak podawać witaminę C synowi?

Dzień dobry. Mój syn, który ma 8 miesięcy musi brać żelazo, ponieważ ma niedobór żelaza. Słyszałam, że żelazo dobrze się wchłania z witaminą C i taką witaminę też mu podaję. Czy witaminę C można podawać codziennie przez parę miesięcy? Nie spowoduje żadnych skutków ubocznych?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie witamina C zwiększa przyswajalność żelaza, dlatego preparaty zawierające ten pierwiastek warto podawać z witaminą C. Jednocześnie należy uzupełniać niedobory wraz z dietą, pamiętając o źródłach żelaza w pożywieniu (wołowina, żółtko jaj, sezam, suszone morele i śliwki, kasza gryczana i jaglana), których nie należy łączyć z produktami zawierającymi duże ilości wapnia (np. nabiał). Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Co do podawania witaminy C w postaci leku (czy suplementu diety), to może Pani podawać ją przez cały okres suplementacji żelaza, pamiętając, by nie przekraczać dozwolonej dziennej dawki. Witamina C wydalana jest z moczem, stąd zazwyczaj nie ma ryzyka przedawkowania jej, jednak nerki niemowląt i dzieci mogą sobie nie radzić z nadmiarem tak dobrze, jak nerki dorosłych, dlatego należy zachować ostrożność. Więcej informacji pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.