Jakie produkty bogate w żelazo dla 15-miesięcznego dziecka

Jakie produkty mogę dodawać 15 miesięcznemu dziecku , bogate w żelazo . Ponieważ ma niedobór . Czy siemię lniane mogę podawać np do jogurtu ?

Najlepiej w takiej sytuacji zadbać o odpowiednią podaż mięsa w diecie dziecka, drugim dobrym źródłem żelaza jest żółtko jaja. Choć czytając tabele wartości odżywczej znajdzie Pani informacje o znaczącej zawartości żelaza w wielu produktach roślinnych to jego przyswajalność nie przekracza 10%, także realna korzyść z jego spożycia jest niewielka. Jeżeli niedobór jest poważny warto skonsultować z prowadzącym pediatrą ewentualne podanie suplementu diety z żelazem.

Dzień dobry :)

Proszę zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że wchłanianie żelaza zwiększa m.in. witamina C- warto więc mięso czy żółtko podawać w połączeniu z warzywami gotowanymi na parze (mniejsze straty witaminy C niż podczas tradycyjnego gotowania warzyw w wodzie).

Pozdrawiam,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA