Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy Chellaflex żelazo można podawać dzieciom?

Czy Chellaflex Żelazo można podawać dzieciom?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Stosowanie antybiotyków u dzieci

W infekcji bakteryjnej, kiedy normalne leki nie pomagają, lekarz może przepisać antybiotyki. Środki te zalecane są również dzieciom. Jak je stosować u najmłodszych? Obejrzyj film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, preparat ten jest przeznaczony dla osób dorosłych, co oznacza, że zawartość żelaza nie jest dostosowana do zapotrzebowań dziecka. Proszę pamiętać, że żelazo to pierwiastek, którego nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem. U dzieci (choć u dorosłych również) podaje się je w przypadku niedokrwistości (anemii), którą można zdiagnozować, wykonując badania krwi sprawdzające poziom hemoglobiny, żelaza i ferrytyny. Odsyłam do artykułu poruszającego problem anemii:https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka. Zarówno niedobory, jak i nadmiar żelaza są niebezpieczne dla zdrowia, zatem sugeruję konsultacje lekarskie przed rozpoczęciem suplementacji – to lekarz podejmuje decyzję, czy i w jakiej dawce dziecko powinno przyjmować preparat zawierający żelazo. Więcej o nadmiarze i niedoborach tego mikroelementu może Pani doczytać tu: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza oraz https://zywienie.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza. Warto wiedzieć, że pierwszym krokiem w leczeniu łagodnych niedoborów może być dieta – bogata w żelazo oraz witaminę C, poprawiającą jego wchłanianie. Najwięcej cennego i dobrze przyswajalnego żelaza jest m.in. w wątróbce, wołowinie, żółtku jaja, warzywach strączkowych czy natce pietruszki. Warto włączyć te produkty do diety dziecka, pamiętając, że nie powinno się ich łączyć z nabiałem. Zachęcam do zapoznania się z tematem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy