Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie moczu na ciała ketonowe

Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

przede wszystkim proszę przeanalizować swój jadłospis z ostatnich tygodni – najczęstszą przyczyną nadmiaru tego pierwiastka w organizmie jest monotonna dieta, zawierająca produkty o wysokiej zawartości żelaza. Jeżeli tak właśnie jest lub po prostu w ostatnim czasie jadła Pani posiłki zawierające ten pierwiastek, to niewykluczone, że stąd bierze się wysokie stężenie żelaza we krwi. Zachęcam do zapoznania się z naszym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Żeby ocenić, czy ten stan jest zagrożeniem dla zdrowia i trwa od dłuższego czasu, należy poszerzyć diagnostykę o badanie stężenia ferrytyny we krwi – jest to badanie najlepiej oceniające faktyczny poziom żelaza. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Jeżeli wartość ferrytyny przekracza normę, należy niezwłocznie poszukać przyczyny nadmiaru żelaza w organizmie, ponieważ pierwiastek ten może odkładać się w narządach wewnętrznych i być dla nich toksyczny. Tak się dzieje w przypadku mutacji w genie HFE (powodującej chorobę zwaną hemochromatozą), w wyniku której żelazo gromadzone jest w organizmie w sposób niekontrolowany. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy