Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - stężenie białka całkowitego

Białka są odpowiedzialne głownie za utrzymanie objętości krwi krążącej, transport wielu substancji, także odporność immunologiczną i zapalną. Więcej o białkach opowie lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ferrytyna to białko odpowiedzialne za gromadzenie żelaza w organizmie, więc jej poziom wskazuje na nasycenie organizmu tym pierwiastkiem. Dla mężczyzn norma ferrytyny wynosi 15-400 µg/l, co oznacza, że prawdopodobnie przekroczył Pan granicę dopuszczalnego stężenia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Długotrwały stan nadmiaru żelaza jest toksyczny, ponieważ pierwiastek odkłada się w narządach wewnętrznych. Proszę zwrócić uwagę na swoją dietę, którą będzie trzeba zmodyfikować pod kątem obecności produktów zawierających żelazo w dużej ilości. Więcej informacji pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Wysoki poziom ferrytyny widoczny jest także wówczas gdy organizm toczy stan zapalny (w wyniku np. infekcji), ale też w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz u chorych leczących się na niedokrwistość megaloblastyczną, aplastyczną, hemolityczną (wskutek przeładowania żelazem np. poprzez transfuzję). Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-bardzo-szkodzi-nadmiar-ferrytyny.

Warto więc pogłębić diagnostykę, by znaleźć źródło nadmiaru żelaza w organizmie. Proszę więc skonsultować się z lekarzem, który zlecił Panu badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy