Czy ten poziom ferrytyny jest prawidłowy?

Dzień dobry, mam w domu 13 miesięczne dziecko wcześniak ur w 31 tyg, z waga 1140gram. Po wyjściu ze szpitala codziennie podaje Wit b 5 kropel oraz innofer baby 2razy dziennie po 1 ml. Co 3 miesiące prywatnie robimy badanie krwi i nie pokoi mnie brak poprawy wyniku jeśli chodzi o ferytyne, która w styczniu wynosiła 16, w maju 20 i teraz w sierpniu również 20 natomiast żelazo jest zawsze w normie między 100 a 120. Czy ferytyna jest na odpowiednim poziomie czy nie jest za niska?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani od kiedy stosuje Pani suplementację żelazem u dziecka – proszę pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie żelaza nie jest wskazane (może prowadzić nawet do grzybicy ogólnoustrojowej) oraz że o czasie trwania kuracji zawsze decyduje lekarz. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-zelaza.

Trudno wyrokować o parametrach badania krwi Pani dziecka na podstawie poziomu żelaza i ferrytyny – nie tylko one decydują o anemii. By mówić o niedokrwistości należy wziąć jeszcze pod uwagę: hemoglobinę, MCV, RDW i erytrocyty. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja.

Jeśli chodzi o zależność pomiędzy ferrytyną a żelazem, to żelazo jest pierwiastkiem, którego poziom jest zmienny – nietrudno go podnieść (np. przez posiłki czy właśnie preparaty zawierające żelazo), zaś ferrytyna to białko magazynujące żelazo i jej poziom podnosi się bardzo powoli – mimo suplementacji może to trwać wiele miesięcy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Dla dzieci w wieku poniżej 5 lat, wartość ferrytyny powinna wynosić ok 12 µg/L . Proszę skonsultować wyniki Pani dziecka z pediatrą – łącznie z parametrami, o których wspomniałam powyżej. Konieczna jest ocena, czy wartości poszczególnych parametrów wskazują na anemię z niedoboru żelaza.

Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.