Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Nie wspomniano, czy występują obecnie pewne objawy, na które miałby wpływ tak znaczny niedobór ferrytyny.

Trudno z racji odległości odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie oraz ocenić aktualny stan zdrowia. Na pewno przed planowaną ciążą zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą oraz ginekologiem. Możliwe, że niezbędne będzie leczenie, skutkujące podwyższeniem poziomy ferrytyny oraz żelaza w surowicy krwi. Należy podkreślić, że w czasie ciąży, jak i po porodzie, bardzo często występuje anemia, gdyż zapotrzebowanie na żelazo jest jeszcze wyższe podczas tego ważnego okresu.

Specjalista po analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o właściwym postępowaniu oraz leczeniu, aby poprawić Pani stan zdrowia. Na pewno wskazana może być zmiana lub modyfikacja suplementacji, aby podnieść poziom ferrytyny, jak i innych parametrów krwi, decydujących o niedokrwistości.

Istotna może też okazać się dieta, uzupełniająca niedobory żelaza. Pomimo niewłaściwego wchłaniania przez przewód pokarmowy, warto zadbać o spożywanie posiłków bogatych w żelazo, jak buraki, zielone warzywa oraz czerwone mięso.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://zdrowie.parenting.pl/niedokrwistosc

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty