Czy poziom ferrytyny ma wpływ na zawroty głowy?

Od jakiegoś czasu (kilku miesięcy) miewam zawroty głowy. Ostatnio coraz czesciej, niemal codziennie. Najczęściej w ciągu dnia, popołudniu, wieczorami, ale nie z samego rana. Mam kilka badań od lekarza, póki co udało mi się wykonać tylko badanie krwi . Ferrytyna poniżej progu - 13 do 150 a mój wynik to 11,9. Czy takie wyniki moga być przyczyną zawrotów?

Poziom ferrytyny odzwierciedla zapas żelaza w organizmie. Spadek poziomu ferrytyny obrazuje niedobór żelaza. Z powodu niedoboru żelaza powstaje najczęstsza postać niedokrwistości, czyli anemia sideropeniczna. W niedokrwistości następuje deficyt utlenowania hemoglobiny we krwi, a w efekcie zaniżony dostęp do tlenu w tkankach odżywianych przez krew. Struktury ucha wewnętrznego, w tym - przedsionka - narządu odpowiedzialnego za równowagę są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie. Jednym z najwcześniejszych sygnałów niedotlenienia przedsionków w narządzie równowagi są zawroty głowy. Stąd pilne wskazanie do uzupełniania zawartości żelaza w organizmie we wskazanym przypadku. O ile poziom ferrytyny przekracza 10, warto sprawdzić też poziom samego żelaza we krwi, to z reguły wystarczy doustne suplementowanie preparatu żelaza. Celowe jest też dalsze poszukiwanie przyczyny niedoboru żelaza, o ile nie wynika ono z diety wegetariańskiej ? Należy z pewnością konsultować się gastroenterologicznie ( możliwa utrata żelaza w układzie pokarmowym ) i ginekologicznie ( możliwy deficyt żelaza w wyniku ewentualnych upławów lub nadmiernych krwawień miesięcznych ).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć przyczyn zawrotów głowy może być wiele, to faktycznie niski poziom ferrytyny może być jedną z nich.

Ferrytyna to białko, stanowiące swoisty magazyn żelaza w organizmie. Jej niski poziom może wskazywać na anemię z niedoboru żelaza bądź niedokrwistość chorób przewlekłych. By odpowiedzieć na to pytanie, konieczne byłoby szczegółowe przeanalizowanie pozostałych parametrów morfotycznych krwi oraz sprawdzenie poziomu żelaza.

Przy właściwym poziomie tego pierwiastka można przypuszczać, że organizm czerpie z zapasów żelaza i konieczne jest jak najszybsze zadbanie o właściwą dietę, ale jeśli również poziom żelaza jest niski, wówczas konieczna jest suplementacja, mająca na celu ponowne zgromadzenie rezerw żelaza w organizmie.

Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-z-niedoborow-zelaza-kwasu-foliowego-witaminy-b12.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z hematologiem, może być wskazane oznaczenie poziomu TIBC i transferyny, a także kwasu foliowego i witaminy B12, bo anemii z niedoboru żelaza często towarzyszą także niedobory witamin z grupy B.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat badań odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-gospodarki-zelazem oraz https://portal.abczdrowie.pl/tibc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.