Czy muszę stosować suplementy żelaza?

Witam, chciałabym zapytać o niski poziom ferrytyny - 21, ale z żelazem w normie. Czy należy w takim wypadku suplementować żelazo?Męczą mnie zawroty głowy i ogólne osłabienie. Problemy z tarczycą wykluczone, insulinooporność również, morfologia podstawowa bez odchyleń, kardiologicznie również wszystko w porządku.Kobieta 33 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie poziomu ferrytyny odgrywa kluczową rolę w diagnostyce niedokrwistości. Choć choroba ta kojarzy się zazwyczaj z niedoborem żelaza, to ferrytyna obrazuje, jaki faktycznie jest poziom żelaza w organizmie.

Wskaźnik ten bowiem magazynuje żelazo, dlatego kiedy organizm wykorzystuje zmagazynowane żelazo, poziom ferrytyny obniża się. Dzieje się tak w przypadku niedoboru żelaza w diecie, utraty krwi, zaburzeń wchłaniania czy z powodu zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik.

Zazwyczaj niski poziom ferrytyny idzie w parze z niskim poziomem żelaza. Czasem jednak ma miejsce sytuacja, jak u Pani, kiedy żelazo jest w normie. Wówczas można mówić o utajonym niedoborze żelaza. W takim przypadku żelazo produkowane jest tylko na bieżące potrzeby i brakuje jego zapasów.

O wdrożeniu leczenia decyduje lekarz na podstawie przedstawionych mu wyników badań. Proszę więc udać się do gabinetu i skonsultować z nim swój stan. Najprawdopodobniej konieczna będzie suplementacja żelaza oraz zmiana diety.

Więcej informacji na temat białka, jakim jest ferrytyna, znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.