Czy mój poziom żelaza jest zbyt niski?

Witam.Pytanie odnośnie wyników badań.Mam wynik żelaza 8,58 umol/ w zakresie referencyjnym jest 5,83 umol/l do 34,50 umol/l.I niby jest ok.ale sprawdzałam na różnych stronach i prawidłowy wynik u kobiet zaczyna się od 11,1 umol/l.Czy każde labolatorium ma własne zakresy i nie mam się czym przejmować czy jednak jest za mało tego żelaza?Proszę o odpowiedź,mam skłonności hipochondryczne i już nie wiem co robić.
KOBIETA, 35 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pani troskę dotyczącą wyników badań związane z interpretacją poziomu żelaza. To zupełnie naturalne, że chce Pani mieć pewność, co do swojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli posiada Pani skłonności do niepokoju związanego z tym tematem.

Pani obserwacja dotycząca różnic w zakresach referencyjnych jest trafna. To prawda, że różne laboratoria mogą stosować odmienne zakresy norm dla poszczególnych wskaźników, wynika to z różnych metod pomiarowych, sprzętu oraz standardów stosowanych w konkretnym laboratorium. Z tego względu warto zawsze odnosić się do zakresów referencyjnych podanych na wynikach danego badania.

Jeśli chodzi o poziom żelaza w Pani organizmie, wynik 8,58 umol/l, tak jak Pani wspomniała, znajduje się w zakresie normy podanej przez laboratorium, w którym przeprowadzane było badanie. To oznacza, że z medycznego punktu widzenia poziom żelaza nie budzi zastrzeżeń. Jednakże, jeśli wynik ten jest dla Pani niepokojący, warto omówić te wątpliwości z lekarzem.

Lekarz, który zna Pani historię zdrowotną, inne wyniki badań oraz ogólny stan zdrowia, będzie w stanie zaproponować, czy konieczne jest podjęcie jakichkolwiek działań, czy też warto jedynie monitorować poziom żelaza w czasie. Bywają sytuacje, kiedy lekarz może zasugerować zwiększenie spożycia produktów bogatych w żelazo lub suplementację, nawet jeśli poziom żelaza mieści się w dolnych granicach normy, zwłaszcza gdy występują inne objawy, takie jak zmęczenie czy bladość skóry.

Dla dodatkowej pewności i pełniejszej oceny gospodarki żelazem w organizmie, może Pani rozważyć wykonanie badania poziomu ferrytyny - https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna. Ferrytyna to białko, które magazynuje żelazo w organizmie, a jej poziom we krwi jest uznawany za dobry wskaźnik dostępnych zapasów żelaza. W sytuacji, gdy poziom ferrytyny jest niski, może to wskazywać na niedobory żelaza nawet przy normalnym poziomie żelaza w surowicy krwi. Badanie to pomaga w wykryciu wczesnych etapów niedoboru żelaza, zanim jeszcze dojdzie do zmian w poziomie hemoglobiny i innych wskaźnikach dotyczących krwi. Rozmowa z lekarzem na temat wykonania badania poziomu ferrytyny może być dobrym krokiem w kierunku zapewnienia optymalnego stanu zdrowia i odpowiedniego poziomu żelaza w Pani organizmie.

Proszę pamiętać Pani, że dbanie o własne zdrowie i poszukiwanie pewności to ważne aspekty troski o siebie. Dlatego, proszę nie wahać się zwracać z pytaniami do specjalistów, którzy mogą rozwiać Pani wątpliwości i wesprzeć w dbaniu o zdrowie. W sytuacji, gdy obawy się nie potwierdzą, uzyska Pani wiedzę, która pozwoli w przyszłości przeżywać mniejszy niepokój.

Życzę Pani spokoju i dobrego zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.