Poziom żelaza we krwi 269

Zrobiłem sobie ostatnio (profilaktycznie) badania krwi w zakresie wskaźników wapń, potas, magnez, sód i żelazo. Wszystkie poza ostatnim (żelazem) wyszły w normie. Norma (w tym laboratorium) wynosiła od 90 do 145 (jednostek nie pamiętam), za mi wyszło 269 - czy taki poziom żelaza we krwi powinien niepokoić i czy trzeba robić jakieś dalsze badania w tym zakresie? Dodam, że od wielu lat mam podwyższony poziom bilirubiny (waha się od 2,3 do 4,8) ale uszkodzenia wątroby nie stwierdzono.

Podane stężenie żelaza powyżej normy wymaga obserwacji pod nadzorem lekarza rodzinnego. Można oznaczyć ponownie; jeśli wynik się powtórzy, trzeba poszerzyć diagnostykę (TIBC, ferrytyna). Podwyższone stężenie bilirubiny może być wynikiem odziedziczenia zespołu Gilberta.